Byte av bromsklossar fram

Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Byte av bromsklossar fram

  • Författare
    Inlägg
    • augusti 30, 2012 kl. 09:27 #25960

      Tjena.
      Precis som rubriken lyder så behöver jag byta mina bromsklossar fram på min Saab 900 -1985års modell.

      Problemet jag har stött på är att en utav bromklossarna är för bred för att kunna få in. Jag har köpt mig ett specialverktyg för att kunna lossa och få in den ena, vilket inte är något problem alls. Det är dock den bromsklossen som är ”utåt” som inte får plats helt enkelt.

      Bromsklossarna är köpta på Mekonomen och är enligt dem rätt modell av klossar. Men vad jag upplever så känns det som att i alla fall en av klossarna är för breda.

      Något som vet om man på något sätt kan få den andra sidan ännu bredare?

      Tacksam för hjälp!

        augusti 30, 2012 kl. 09:39 #192644

        Har du pressat/skruvat in bromskolven till sitt innersta läge?

          augusti 30, 2012 kl. 10:58 #192648

          Oket kärvar garanterat i glidspåren så förök att borsta så mycket du bara kommer åt i spåren och sedan knackar försiktigt från insidan av oket utåt då
          kommer utrymmet för yttre bromsklossen att bli bredare och då kommer klossen att få plats och en regel när det kommer till bromsar är att alla kontakt
          och glid ytor ska vara rena och fria från rost.

            augusti 30, 2012 kl. 12:23 #192650

            Det första man gör är att spruta in bromsvätska under dammskyddet på kolvarna; och sen använder man handslägga och stort spett/kofot för att få upp rörelsen i bromsoket.

            Det kanske behövs att demontera hävarmen till handbromsen för att det ska bli riktigt bra; om det strular helt vilt får man räkna med att få plocka ut kolvarna för rengöring/putsning med fin slipduk.

            Gör man det ordentligt så håller det ett tag.

            Tänk på att handbromsen behöver lång vandring för att kunna funka; brukar ta bladmått på ca en halv mm och stoppa in medan jag justerar på skruven vid handbromsspaken; ställer man nåt lämpligt under säger det plupp när man har rätt avstånd och bladmåttet trillar ner. Givetvis får man skruva ut justeringen så hävarmen ligger an mot oket när man påbörjar manövern.

            Lite pyssel, men går oftast att få ordning på; kanske dags att köpa en mont sats till oken; finns lite över allt.

            Mvh Johannes

            Bor i Sjöbo, bra på gamla bromsar bl a!

              augusti 31, 2012 kl. 06:59 #192674

              Sen kan man öppna locket till bromsvätske behållaren.
              Underlättar en del när man pressar/trycker in kolven.

                augusti 31, 2012 kl. 11:52 #192678

                Jag brukar öppna där när jag håller på med bromsarna så det alltid är vätskanivå; men visst kan det spruta upp där om man har för hög nivå.

                Det finns de som fyller på vätska i stället för att kolla/byta klossar; nivån sjunker ju så klart i takt med att klossarna slits.

                Mvh Johannes

                Bor i Sjöbo, bra på gamla bromsar bl a!

                  augusti 31, 2012 kl. 12:12 #192680

                  Absolut så är det att föredra att öppna luftskruvarna dels för att inte trycka upp onödigt smuts i huvudcylindern / koppen och dels för om oturen är framme
                  (Murphy) så kan packningarna i huvud cylindern vända sig om man trycker för hårt sen kommer en cylinder renovering som ett brev på posten.

                    september 1, 2012 kl. 13:00 #192698

                    Har väl inte hänt mig att jag förstörd nån cylinder precis; men har man otur så…

                    Dock är det absolut inget ovanligt att man får lufta oken när man lekt färdigt; men har man is i magen så försvinner luften ofta efter några dagar. Girlings bromsok är vad de är.

                    Man ska ju också passa sig för att inte trampa för hårt på pedalen om man luftar på gamla viset; då kan man också fördärva huvudcylindern.

                    Annars är det ok bromsar OM MAN SKÖTER DEM.

                    Mvh Johannes

                    Bor i Sjöbo, bra på gamla bromsar bl a!

                  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.