Forum › Modellspecifika forum › 95/96 TT › Byte av bromsslang, 96 TT -61
- Detta ämne har 6 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2016-06-18 19:12 av .
- FörfattareInlägg
- 23 maj, 2016 kl. 22:03 #397429
lillsaaben
DeltagareHej,
Jag renoverar bromsarna på min trubbnos 61a. När jag skall ta loss slangen fram på vänster sida, på utsidan i hjulhuset, då snurrar huset som bromljuskontakten sitter skruvad i med runt inne i motorrummet! Är lösningen att hålla mot med polygrip då runt huset med bromljuskontakten? Är så förtvivlat trångt och svårt att se och komma åt. (Det är utförande 1 bromsar) Har fått loss slangen vid höger bakhjul, men har slangarna på båda sidor fram kvar att lossa. Behöver svar snarast av er som kan det här…
/ Med vänlig hälsning / Mats24 maj, 2016 kl. 14:43 #397445stefan
DeltagareDu måste nog bort med kontakten, sen gänga ur hålskruven som kontakten sitter i. Sen muttern som slangen sitter med och sen är den lös. Ev kan du ta bort hålskruven och kontakten i en enhet.
24 maj, 2016 kl. 17:44 #3974522mCarlsson
Deltagare28 maj, 2016 kl. 09:57 #397788lillsaaben
DeltagareStort tack till er för hjälp, ber om ursäkt att det dröjde med MITT svar här och nu…Stefan, det fungerade utmärkt att göra som du föreslog! 2m Carlsson fantastiskt fin bild, ger ju exakt den infon jag behövde! Läget är nu så att, allt är särskruvat vad gäller slangarna, även banjon och bromljuskontakten är isär då, precis som du nämner Stefan. Har 2 frågor på det:
1.Bör jag byta bromsljuskontakten? Svårt att finna den, jag har en tidig -61a med skum gäng som på 92an och 93 an har jag förstått.
2.Jag planerar att byta hela ledningen från huvudbromscylindern till ända bak i bilen, är vad jag förstått stor sannolikhet risk för rost, med påföljande läckage, inte kul på en en krets bromssystem bil…Något mer att tänka på? Bromsarna/Bromsbackarna, bromstrummorna , huvudbromscylindern, och hjulcylindrarna är helrenoverade, nya ledningar mellan hjulcylindrarna fram. Har också haft loss ledningen mellan bakjulen, den som ligger på bakaxeln, bromsfirman bedömde den som ok.
/ Med vänlig hälsning / Mats28 maj, 2016 kl. 15:26 #3977962mCarlsson
DeltagareHej
Bromsljuskontakten har artikelnr. 712115 i reservdelskatalogen och den finns på SAABshopen så det borde ju stämma. Huruvida du ska byta är väl en bedömningsfråga men den kostar bara 150 sek så när du ändå har isärdet så………….
Utöver det du nämner kan jag inte komma på något mer än att göra rent oljebehållaren och byta den korkpackning i locket som borde vara gammal och spröd. Jag köpte min hos Erik Randa./Hälsningar Janne
17 juni, 2016 kl. 08:54 #398758lillsaaben
DeltagareHej,
Har kört fast vad gäller banjon på bakbromsarna. Nån tidigare ägare har monterat en banjo som gör att hanbromsmekaniken tar I den. Det är Utförande 1 bromsar på min bil, och måste vara en banjo enligt bifogad bild, formad som ett V. Är I snabbt behov av 2 st sådana med tillhörande skruv som går in I bromscylindern. Nån som kan hjälpa mig med det?
/ Mvh/ Mats18 juni, 2016 kl. 19:12 #398776lillsaaben
DeltagareHej igen, Jag har fått tag på 2 st banjos, verkar att fungera bra!
/ Med vänlig hälsning/ Mats - FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.