Farthållare ur funktion
- Detta ämne har 3 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2005-05-25 05:13 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Farthållare ur funktion
I tidernas begynnelse var det någon här på forumet som hade en farthållare som inte fungerade och ville ha hjälp och fick det. Hur hittar jag den sidan ??? Om den inte går att finna hoppas jag någon vänlig själ vill svara igen. Tack
Mvh Ulf
Är bilen manuellt växlad sätt foten under kopplingspedalen & för den uppåt samtidigt som du kopplar in farthållaren, funkar den då är det troligen kontakten som skall bytas. Detta kostar runt 500kr på närmsta SAAB verkstad.
Hej, börja med att kolla alla vaccumslangar, gummi åldras och spricker, läcker det så går inte farthållaren. Pedalkontakternas anslag kollar du, se till att pedalen INTE trycker mot kontakten när pedalerna är i obelastat läge. Det går att flytta konsolen som dessa sitter fast i lite grann.
Prova att suga i den slang som går ner till gummi bälgen som hjälper till att dra i pedalen, kolla att den rör sig samt att den inte släpper ut vaccumet igen. Nästa steg blir kontakten i blinkersen, samt vaccumpumpen ute till vänster i hjulhuset.
SSKR
6 February 2025| Nu har vi återigen nytillverkade bromsok till Saab 95 & 96 1967-1980 i lager!
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem