Fästa extraljus på kortnos

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 TT / Fästa extraljus på kortnos

  • Författare
    Inlägg
    • december 14, 2002 kl. 11:50 #9077

      Jag har funderat på hur jag ska montera mina Marchal-ljus som ingick i köpet av min 96-62. Enligt förre ägaren skruvas de fast runt den bockade plåten mellan slitsarna i fronten, där kromlisterna sitter. Problemet är att huven som f n sitter på har suttit på en rallybil, och denna plåtdel saknas, det finns bara skruvhål för kromlisten (som ligger i någon låda någonstans) Är detta något som är vanligt på tävlingsbilar? Det ser ut som på bilden:
      [image]http://www.saab.tst3.com/saab96/96%20-%20Blue06.jpg[/image]

        december 14, 2002 kl. 22:05 #67108

        Ja det är Mkt vanligt!

        /Fredrik

          december 14, 2002 kl. 23:07 #67109

          Härlig bild med ett par Lockheed Super Constellation i bakgrunden.

          Vet du vem som tagit bilden/äger den?
          Det vore kul att ha den på vår hemsida.

            december 14, 2002 kl. 23:52 #67110

            Jag lånade bilden från en annan tråd
            http://www.saabklubben.com/cgi-bin/ultimatebb.cgi?ubb=get_topic;f=1;t=002250
            Inte helt tillåtet kanske. Är det någon som verkligen vet något om det jag frågade om? Jag fundrar på att fuska dit någon träbalk eller något, extraljusen är ändå bara ”finkläder”.

              december 15, 2002 kl. 10:22 #67111

              Till saken.
              [image]http://www.saabklubben.com/temp/huv.jpg[/image]
              Om vi bortser från bruna och gröna nyanser i ”lacken” kan du se hur det skall se ut fr.b. Luftintagen är s.a.s inpressade i plåten.

              Borde det inte räcka med att du klämmer fast ett fäste med hjälp av två parallella bleck mellan övre/undre alt. vänster/höger kant av intaget? Annars blir det till att rekonstruera intagen.
              Finns det någon med en liknande bil som kan berätta hur de gjort? Det borde finnas många bilar med liknande arrangemang kvar.

              Ang. sidorna. Jag hittade många av de egna bilderna på de sidorna. Verkar inte vara så noga med upphovsrätten… Jag antar att det inte är något att göra åt.

                december 15, 2002 kl. 15:44 #67112

                Ett annat sätt är att satta ett fäste i kylargrillen och på så vis få fjärrljusen en bit upp. Ser verkligen rallymässigt ut . Och det är ju aldrig fel, speciellt om man kompletterar med en huvrem!!

              • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.