Försvunna nycklar till 90
- Detta ämne har 4 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2026-09-19 13:02 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Försvunna nycklar till 90
Hej!
Jag är ganska nybliven saabägare till en saab 90 -87. Nu är de enda nycklarna försvunna och jag vet inte hur jag ska gå till väga. Är det någon som har tillgång till ett register med nyckelkoder eller lås med nycklar för både dörrar och tändning?
Hej. Nyckelnumret finns instansat i alla cylindrar. AC följt av fyra siffror. Om sedan Awarn eller någon annan firma har kodnycklar för att göra nya nycklar har jag inte koll på men lycka till. Göran.
Hej. Jag har köpt så kallad rattkrycka till min bil. Jag rekommenderar verkligen att köpa en sådan eftersom det är dåliga lås på bilarna. Inte roligt om bilen blir stulen. Just nu kan det dock vara en fördel för dig att det är dåliga lås: låna nycklar från några bekanta som kör 99, 90 eller OG900 och testa i din bil. Kanske kanske någon nyckel passar. Om så är fallet kan du låta göra en kopia av den nyckeln. Lycka till.
Jag har en kollega som äger en massa gamla saabar. Han gav mig en påse med alla nycklar han kunde hitta. En av dom fungerade på förardörren men bara för att låsa upp den och det kändes knappast som att det var ”rätt nyckel” om man säger så. Tur att det fungerade iaf. Nästa steg får väl bli att leta reda på instansningen på cylindrarna. Ska också kika på dedär på Grahns. Tack för hjälpen!
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem