Hur byter man sitsunderrede?
- Detta ämne har 5 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2013-08-04 22:05 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Hur byter man sitsunderrede?
Eftersom de nya stolarna inte gick in i cabben p.g.a. den högre tröskeln tänkte jag byta plats höger/vänster. Man hur i helvete ska man kunna byta plats på underredena?

Stoppet (röd pil) gör att man inte bara kan skjuta ut stolen. Det finns två bultar (den ena vid blå pil) som man kan lossa på men delen i gul metall håller fortfarande kvar skenan och den lossar inte direkt självmant heller.
Hur ska man göra egentligen?
är det någon som har sagt att man ska kunna göra det då? Det finns massor med grejer i en bil som är tillverkade som enheter och som man kanske måste angripa med mer än en skruvmejsel eller fast nyckel. Den gula grejen som hindrar alltihopa verkar sitta med en popnit. Kan man inte borra ur den då och få isär allting och sen montera med en ny popnit?
Ok, lyckades till slut. Knepet var tydligen att först skjuta undan det fyrkantiga röret och sedan kunde man med en hel del övertalning skilja den vita plastpluppen från järndelen och då få isär det. Lyckades sedan även få ihop det men har fortfarande problem med att få dit fjädrarna rätt.
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem