Hysteriska bromsar på 96 -64
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 TT / Hysteriska bromsar på 96 -64
- Detta ämne har 6 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 2005-07-02 20:23 av
stefan.
-
FörfattareInlägg
-
juli 1, 2005 kl. 20:31 #12832
Var på Bilprovningen i måndags med -64:an.
Fick ombesiktning på ojämn bromsverkan på framhjulen.
Åkte hem och skruvade isär bromsarna,lämnade in backarna för att få på nya belägg, renoverade hjulcylindrarna och satte sedan ihop alltihopa. Åkte till en bilverkstad i torsdagskväll och kollade bromsarna på en bromsprovare och hade kanonbromsar, jämna och fina. For in idag Fredag till ASB igen för efterkontroll. Döm om min förvåning så drog bromsarna fruktansvärt snett igen!!
Vad kan ha hänt mellan Torsdag och Fredag?
Någon person som upplevt samma problem och kan komma med tips?
Nu = villrådig!?Hade också ojämn bromsverkan på min tvåtaktare men då hade jag läckage på cylindrarna så jag fick bromsvätska på bromsbackar och trumma. (Även efter en renovering). Provat lufta systemet igen, kanske luft kvar som spökar? Prova plocka bort trumman igen annars, då ser du ju direkt om det är något läckage. Annars kanske det är huvudcylindern som spökar, har dock för mig att ny sådan är relativt lätt att få tag på.
Jag antar att du justerat skruvarna för bromsbackarna? Fast det ska ju inte kunna ändras från en dag till en annan.
juli 2, 2005 kl. 19:21 #87669Nej, slangarna är inte bytta. Ska försöka leta på nya och testa. Passar slangarna från V4?
Dessa kan kanske vara lite lättare att hitta.juli 2, 2005 kl. 20:06 #87670Nej, V4-slangarna är något kortare och når inte ut till hjulcylindern.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
