IsoFixfästen på Saab 95
- Detta ämne har 0 svar, 1 deltagare, och uppdaterades senast 2010-03-02 11:14 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 TT / IsoFixfästen på Saab 95
Jag har en något udda idé som genererar några frågor.
Framåt våren väntas tillökning i familjen och eftersom små barn inte får åka utan barnstol/babyskydd kan sättas fast oavsett bil- och årsmodell måste något göras så kotten kan åka med i 95:an. Bilen är från 1964 så inga föreberedelser finns för bälten i baksätet.
Dagens bilbarnstolar fästs i många fall med sk IsoFix-fästen och behöver därmed inte fästas med bilens bälten. I princip alla nya bilar har IsoFix-fästen, även Saab 9-5.
Då jag inte vill montera bälten bak, dels är det svårt och dels vill jag behålla originalutseendet, tänker jag bygga IsoFix-fästen istället.
Finns det någon som gjort något liknande?
Egentligen är nog inte jobbet så svårt, det handlar mest om att mäta på bruksbilen (en 9-5:a) och tänka på att infästningarna ska hålla (men det är ju samma som för montering av bälten). Men finns det några erfarenheter?
/Patrik
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem