Kraftiga vibrationer från V4

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Kraftiga vibrationer från V4

  • Författare
    Inlägg
    • november 16, 2008 kl. 12:20 #18999

      Jag har, ganska plötsligt, fått väldigt kraftiga vibrationer från motorn i min SAAB96-76 V4.
      Alla normala checkar ger ok.
      Motorn startar lika lätt som vanligt och går.
      Inga vibrationer i kopplingspedalen. Inga förändringar av vibrationerna vid koppling eller växling. Inga konstiga ljud, typ feltändning.
      Fläktremmen och därmed fläkt och generator går som vanligt.
      Vibrationerna är helt rytmiska och jämna och ökar med motorvarvet. Precis som om det satt en vibrator på motoraxeln.
      Hela bilen skakar av vibrationerna, fast motorn skakar värre än bilen.

      Vibrationerna kom under en körning. När jag startade var allt som vanligt, men så började det sakta komma, över några kilometer, mer och mer, tills startmotorn skakade loss och rasslade helt vilt. Nu, med bilen hemma och bytt och fastskruvad startmotor, har jag vibrationerna, så kraftiga att inte vågar köra bilen längre.

      Är det någon som har något förslag?

        november 16, 2008 kl. 13:03 #130356

        balansaxel haveri kanske… lossa fläktremmen lite o känn på det nedre remhjulet. Om det går att vicka på, upp och ner, så är det lagret slut, enkelt sagt 🙂

          november 26, 2008 kl. 08:11 #130954

          Jag har lokaliserat felet med hjälp av de på vSAAB – en brunnen avgasventil och därmed total förlust av kompression pga. blylös bensin. Det blir motorbyte, eller eventuellt inköp av ännu en SAAB V4 om jag misslyckas med motorbytet.

            november 26, 2008 kl. 08:36 #130955

            naturligtvis kan ventilen vara skadad men har du kollat ventilspelet ?

              november 26, 2008 kl. 21:48 #130996
              Karolina wrote:
              Jag har lokaliserat felet med hjälp av de på vSAAB – en brunnen avgasventil och därmed total förlust av kompression pga. blylös bensin. Det blir motorbyte, eller eventuellt inköp av ännu en SAAB V4 om jag misslyckas med motorbytet.

              har du inte funderat på att bara byta topplocket med den skadade ventilen?

              hade du glödtändningar eller andra problem innan vibrationerna kom ?

              Har själv en V4 som jag misstänker är full med sot i motorn, är det den begynnande orsaken till brunnen avgasventil ?

                november 27, 2008 kl. 14:12 #131016

                att bara byta toppen/topparna mot bättre beggade är ju bra mycket mindre omständigt än att lyfta ur hela motorn, om den funkar bra i vörigt iaf.

                packningssats på biltema, 249kr
                toppar ca 200kr/st

                mina avgasventiler hade ätit sig in några mm och när jag bytte till fräscha toppar så blev bilen märkbart starkare 🙂

              • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.