lufta bromsar på gammsaab
Forum / Modellspecifika forum / 92/93 / lufta bromsar på gammsaab
- Detta ämne har 9 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2014-08-09 08:15 av
Lollo.
-
FörfattareInlägg
-
juni 26, 2014 kl. 18:30 #24143
Bytt alla rör och bromsdelar och sista steget bör väl vara luftning!
Vi bromsar och pumpar bromspedalen ingen luft kommer från första nippeln( vänster bak). Har jag skruvat ihop grejerna fel?
Något som råkat ut för detta? :bh
vilket hjul du börjar med spelar ingen roll men du kan ju med fördel öppna alla nipplar och låta vätskan sjunka igenom lite, är allt korrekt så ska det ju rinna ut själv, sen kan man ju lufta ordentligt.
Ett vanligt fel många gör är ju att pumpa för frenetiskt…..trycker man försiktigt så kan man ju känna hur huvudcylindern tar vätska och sen ska det ju inte ta lång stund innan det kommer ute vid hjulen.juni 27, 2014 kl. 11:06 #176812Skruvat bort alla kopplar inget händer så risken är att inloppet geggat igen?
Har för mig att det var krånglingt att få bort banjoskruven fram på huvud cylindern.Ska ut med bilen då nästa objekt står på väntan …får köra med hand bromsen och får skruva vidare utomhus ….attans.
Har du renoverat eller bytt huvudcylindern? Funkade den innan du började? Om man tar en gammal huvudcylinder och börjar lufta och trycker ner pedalen helt så kan huvudcylindern då gå sönder pga att kolven rör utanför sin inkörda bana och packningar kan gå sönder då vändkanter och rostkanter uppstått. Om inte detta är fallet håller jag på lilla hålet i huvudcylindern. Det ska gå att få bort banjon med motorn i men du ser inget utan får köra på känsel, åtminstone gäller detta 92.
juni 30, 2014 kl. 09:54 #176886Jag har bytt allt men genade på h- bromscylindern. Bilen har stått sedan 1964 så troligen har det geggat igen. Har beställt repsats.
juni 30, 2014 kl. 10:03 #176889Det är just bulten som sitter fram på bromscylinder som krånglar en hyla blir för låpng då huvudet på muttern är för låg. Fanns det något speciellt verktyg då tiden begravs sig?
Håller med om att troligen h-cylindern som gett sig. Har du tur kan du lyckas med en renovering men risken är att cylindern blivit gravrostig av att stå så länge och behöver kanske fodras eller bytas till en ny. Jag tog en vanlig fast blocknyckel till banjon även om man inte kunde vrida så mycket åt gången=terapiarbete
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
