Maxlast på ombyggd 95:a

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Maxlast på ombyggd 95:a

  • Detta ämne har 8 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2002-10-16 09:41 av Anonym.
  • Författare
    Inlägg
    • oktober 5, 2002 kl. 13:09 #8909

      Av en del inlägg vid tidigare tillfällen här på forumet har jag sett att det finns folk med erfarenheter av att bygga om 95:or till pick ups. Tanken att bygga om ett lämpligt objekt frestar även mig, men det jag undrar är hur det går med lastkapaciteten. Enligt en kille som sysslar med registreingsbesikningar hos SBP, är det helt uteslutet att få höja totalvikten och att det är risk för att de förstärkningar som behöver göras på bilen gör att tjänstevikten ökar med mer, än den viktminskning som motsvaras av att en del av taket kapas bort.
      Hur lyckades ni som har byggt om med detta? Vad blev maxlasten och hur har bilen förstärkts?
      Efter vad jag sett varierar dessutom den ursprungliga maxlasten för en 95:a med årsmodellen. Det som är aktuellt för min del gäller dock 70-talsårgångar.

        oktober 7, 2002 kl. 14:49 #66066

        Är det inget som har något att säga i detta ämne?

          oktober 7, 2002 kl. 15:31 #66067

          Jodå, här kommer info från min pickup. 520kg får jag last med min. Behöver du fler uppgifter så kan jag scanna mitt regbevis.

            oktober 7, 2002 kl. 17:22 #66068

            Johan:
            Låter intressant. Kan du säga något om hur bilen är förstärkt, dimensioner och förstärkningarnas placering?

              oktober 7, 2002 kl. 17:48 #66069

              Johan:
              Låter intressant. Kan du säga något om hur bilen är förstärkt, dimensioner och förstärkningarnas placering?

                oktober 7, 2002 kl. 17:49 #66070

                Johan:
                Låter intressant. Kan du säga något om hur bilen är förstärkt, dimensioner och förstärkningarnas placering?

                  oktober 7, 2002 kl. 20:22 #66071

                  Hej! Mitt svar har dröjt p.g.a. datorproblem (virus?) men du ska till din mailadress ha fått en bild som visar en gul P.U. byggd av en -76 års 95:a och nu försedd med kortnosfront! Tj. vikten är 1040 kg och max.last 460 kg. För urspr.bilen gäller vikterna 1050 kg och 490 kg.De godkända förstärkningarna ryms alltså väl inom det som kapats bort! Du får gärna mer uppg. om du önskar! Bilen finns under medlemsbilar.Fick 1:sta pris i customklassen förra festivalen (nu fick jag sagt det) och är byggd av en kille i Ystad! MVH/KG

                    oktober 15, 2002 kl. 16:33 #66072

                    Fick hem min nya digitalkamera idag så jag skall bege mig ut och fota när vädret tillåter. Det är inte mycket som är förstärkt.
                    Återkommer när korten är tagna.

                      Anonym
                      oktober 16, 2002 kl. 09:41 #66073

                      Behöver du ett objekt till pickisen så har jag en 95 -78 som är helt komplett sånär som motor och låda, bytt tank, nytt avgas.
                      Du får den gratis.

                      Hör av dig i så fall till jan.johansson@vovmedia.se

                    • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.