Motor stannde, varvräknare dog.
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Motor stannde, varvräknare dog.
- Detta ämne har 16 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2011-10-04 13:40 av
dea.
-
FörfattareInlägg
-
Körde en sväng med nyförvärvet idag 900i 2,1 -92 28´mil. Körde den ca 10 mil hem igårkväll utan bekymmer.
Problemet var att jag körde helt normalt ca 60-70 km/h då såg jag att varvräknaren dog ned till 0 och motorn stannat, rullade till kanten. Provade starta, motorn går runt normalt, men tänder inte. Varväknaren rör sig inte under startförsöken. Inga verktyg med mig så jag gjorde ingen avancerad felsökning men min tanke var att det kanske var givaren vid vevaxeln som hade gett upp eftersom varvräknaren gick ned till 0 direkt men motorn snurrade fortfarande innan jag frikopplade, dock var det inget ärj i kopplinge till den under insuget.
Så det blev bogsering hem, väl där så startade den direkt, främre jordningspunkten var lite rostigt men inte så det skulle vara dåligt. Rengjorde den iallafall sedan har jag kört nån mil utan bekymmer.
Nån som har nåt förslag.
Ohm-mätning eller liknande är nog svårt att göra.
Egentligen har du kontinuerlig mätning i form av varvräknaren. Tappar den pulser kommer det att synas på varvräknaren.Prova även hur den beter sig på höga varv.
En vevaxelgivare jag hade problem med funkade upp till ett visst varv där den ballade ur.För just vevaxelgivaren verkar det vara ganska vanligt att dom slutar funka när dom blir varma för att sedan funka nomalt när dom kallnat.
Det är inte uteslutet att du har nått trubbel med jord/spänning till tändningsslutsteget så det är också nått att rota i. Har haft en 900 som uppträdde precis som din där det sannolikt var jordfel till tändmodulen.
Nu har den stannat igen 😈 , körde kanske 4 km sedan dog den, ingen gnista. Drog hem den, startade inte då heller. Började provbyta grejor från en annan bil, bytte tändmodul men ingen skillnad. Bytte spole och då var det gnista, satte tillbaks den gamla spolen funkade även med den så jag vet inte än vad som är det riktiga felet. Nu står den på gården på tomgång, med dom ursprungliga grejorna i. Hoppas den stannar igen
så man kan fortsätta felsökandet!Är det nån som vet om man behöver plocka bort remskivan för att byta vevaxelgivaren?
Blev ingen bra bild på det men bättre än inget.

Stannat idag igen, två gånger, bytte till annan tändspole men ingen skillnad. Börjar tröttna på den nu 😳 Får försöka få tid att åka till skroten för att plocka en vevaxelgivare, hittade en bild på sidan 6 http://www.jus.liitin.net/Manual_DI-konvertering.pdf hur den sitter. Så man får plocka bort remskivan och sedan borde det gå bra.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.


