Nån som handlat av classicsaabracing på sistone?

Forum / Övrigt / Allmänt / Nån som handlat av classicsaabracing på sistone?

  • Författare
    Inlägg
    • januari 15, 2013 kl. 10:54 #7044

      Undrar om nån handlat grejor därifrån på senaste tiden?
      Beställde ignitortändning till mitt V4-projekt i november men har inte fått nåt annat än en automatgenerad orderbekräftelse.
      Har även försökt kontakta dem via formuläret på hemsidan, men svaren har uteblivit.

      Undrar också om nån kan tipsa om annat ställe där man kan köpa ignitor?

      //Pär

        januari 15, 2013 kl. 13:01 #49691

        Har också lagt en beställning i mitten av december och inte fått några grejor. Jag har även mailat flera gånger utan ett enda svar… Är ganska tråkigt. 😡

          januari 15, 2013 kl. 14:13 #51220

          Det är därför som jag inte beställer något hos dem längre samt inte rekomenderar denna firma alls längre till någon! Varken till 2-takts ägare eller V4 ägare!

          De flesta delar går att köpa hos andra leverantörer till bättre pris samt med klart snabbare leveranstider.

          Istället för Ignitor ifrån dem så kan du beställa Hot Spark. Det kostade sist 440Sek levererat hemma på 2 dagar. Fungerar klockrent http://www.hot-spark.com/

          Finns även en gammal tråd om detta här på hemsidan.

          Jag har framfört detta personligen vid många tillfällen till ägarna utav denna firma.

          /Fredrik

            januari 15, 2013 kl. 14:43 #51222

            Eftersom det är en firma så vågar jag lägga mig i diskutionen och det inte kan anses som ett påhopp mot någon individ och om det skulle tolkas som det så kan jag försäkra att avsändaren inte hade den avsikten.

            Men jag har exakt samma erfarenhet av detta, man beställer sen så är det lite lotteri om man får svar och sen kommer inget. Tillslut efter veckor och arga mail med VERSALER får man respons och det är klart att det alltid finns en förståelig och mänsklig anledning som man många gånger kan förstå att man inte fått nån respons, men likförbannat så står min bil en hel sommar för jag inte vet var jag ska vända mig för få tag i liknande delar, för utrycka det milt, man får lite puls.

            Driver man rörelse är väl tanke att sälja, tycker man det är jobbigt så är mitt förslag att vara tydlig med det på hemsidan och rätta priserna efter det. Eller lägga ned och göra nått man tycker är kul

              januari 15, 2013 kl. 14:49 #51223

              Jeg bestilte deler i august i fjor.
              Så fikk jeg beskjed om at produksjon var noe forsinket.
              Primo desember ble det lagt ut info på Facebooksiden deres om at delene var kommet.
              De som hadde bestilt skulle sende en e-post. Den ble sendt, og bekreftet.
              Et par uker senere blir det opplyst at alle som bestilte tidlig hadde fått delene.
              Jeg fikk ingen deler. Etter det har de ikke svart på e-postene…..

              Been a Saab owner since 1987.
              I have owned at least 50 Saabs, mainly older Saabs.

              1960 93F
              1967 96 Monte Carlo 850
              1975 96 V4
              1989 900i 8V 5 dørs
              1992 900S 5 dørs
              2008 9-3 SC Aero ttid
              2009 9-3 SC tid

                januari 15, 2013 kl. 21:46 #51242

                @Rally wrote:

                Det är därför som jag inte beställer något hos dem längre samt inte rekomenderar denna firma alls längre till någon! Varken till 2-takts ägare eller V4 ägare!

                De flesta delar går att köpa hos andra leverantörer till bättre pris samt med klart snabbare leveranstider.

                Istället för Ignitor ifrån dem så kan du beställa Hot Spark. Det kostade sist 440Sek levererat hemma på 2 dagar. Fungerar klockrent http://www.hot-spark.com/

                Finns även en gammal tråd om detta här på hemsidan.

                Jag har framfört detta personligen vid många tillfällen till ägarna utav denna firma.

                /Fredrik

                Har du nåt bra exempel på andra leverantörer Fredrik? Främst V4-grejor.

                /Gustav

                  januari 15, 2013 kl. 22:35 #51244

                  sweedspeed.com leverar mycket till Mobile
                  Mobile.de
                  Hot-spark.com

                  TG,s grejer gillar jag inte personligen men det finns andra som gör så det fungerar säkert
                  Ström finns ju fortfarande kvar men har väl inte hängt med i utvecklingen på senare år

                  Det finns fler men få i Sverige

                  Vad behöver du?

                  /Fredrik

                    januari 16, 2013 kl. 22:03 #51271

                    Hade ju tänkt göra en beställning från classicsaabracing. Men det verkar enligt kommentarerna som att det är ganska meningslöst…
                    Blev misstänksam då jag inte lyckades finna vare sig namn på den som driver firman, e-postadress, tel.nummer, eller var i Sverige dom håller till.
                    Känns lite grann som att locka ungar med godis och ha en glasruta emellan barn och godis. Finns det någon som lyckats genomföra ett köp med classicsaabracing med rimlig leveranstid? Eller som lyckats genomföra ett köp med dem överhuvudtaget?

                      januari 17, 2013 kl. 20:06 #51288

                      Hade samma h-vete när jag köpte grejer till min tvåtakt, var mycket ring utan svar och mail innan man fick kontakt, Men det var fina bitar som kom sedan så jag blev nöjd till slut:-)

                        januari 19, 2013 kl. 21:41 #51361

                        Classicsaabracing har avdragare till 92:ans inre drivknutar, verktygsnummer Saab 92-10.
                        Någon som har tips om annat inköpsställe? 🙄

                      • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.