Renovering av en Saab 99 turbo -78
Forum / Övrigt / Projekt / Min bil / Renovering av en Saab 99 turbo -78
- Detta ämne har 10 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast 2012-06-30 10:08 av
michelle.
-
FörfattareInlägg
-
juni 12, 2012 kl. 07:50 #44745
Håller med föregående talare/skribent! 🙂 Skoj att se att kay får en bra omvårdnad!
Nu har bilen varit på Bilel specialisten (Bosch) 1 vecka pga av ojämn tomgång mm. Nya insprutningsventiler sitter på plats, dom gamla var så slut att dom bara flödade soppa!och det visade sig att 1:a cylindern hade dålig komp och nu är toppen på ventil inslipning!
@Michelle wrote:
Jag skulle oxå behöva fixa mitt innertak.
Skulle gärna vilja veta vilket lim du använde.Hej!
Limmet som jag använde fick jag med när jag beställde tyget ifrån TopnTrim och det kom från M3 och fungerade utmärkt! 2,5 m tyg och 2flaskor lim betalade jag 800 sek inkl frakt!Mvh/Per
M3?
Ni kanske menar 3M?Och kanske detta lim:?

”3M™ Scotch-Weld™ 76 Lim med lång öppentid
För limning av mattor, skumplast och textilmaterial i t.ex. fordon. Limmar plaster, även polypropen och polyeten. Stark vidhäftning vid applicering på en yta.
Temperaturbeständigt upp till 71 °C”Jag tänker att det ju måste vara ett lim som tål temperaturer mellan -40 till +60 och fuktighet på uppåt 100%.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
