Såld
Forum / Sälj/Köp / Bilar, säljes / Såld
- Detta ämne är tomt.
-
FörfattareInlägg
-
december 8, 2022 kl. 19:18 #499376
Hej,
Jag har en Saab över. Den är inte en lågmilare på något sätt, 26 700 har den hunnit med. Men den är lite ovanlig ändå…
Det finns positiva och negativa aspekter med denna bil. Bland annat
Positivt
Väldigt rostfri, även i hundben, under etc. (SE BILDER) Har gått 00-15 i Spanien (men all litteratur inkl servicebok är på svenska, såvitt jag kunnat få fram en svensk bosatt i Spanien som haft den)
Startar och går utan anmärkning
Servad med olja och filter samt bytt olja i automaten i somras
Väl utrustad inklusive ventilerade stolarna i mycket gott skick (fungerar)
Inte särskilt mycket klarlacksläppNegativt
En nyckel (den andra saknas alltså)
Inte fullservad (men väl omhändertagen maskinellt verkar det som)
Lite skrynklig. Bucklig vänster bak både dörr och skärm, dåligt lagat, buckla motorhuv, dåligt lackbättrad vänster bakskärm. Sannolikt ett arv från Spanien.
Saknar högt placerat bromsljus bakruta
Felkod ”charge air bypass valve” (enligt internet kostar en sån cirka 400 kronor), därav lyser motorlampan. I övrigt inga fel enligt Tech2.
Glidskorna till passagerarrutan i vanlig ordning… (Behöver nog inte säga mer om det)
Ganska repig, behöver en polering.Finns lite mer bra och dåligt sådär, men det som talar mest för bilen är att den är så rostfri.
Står på sommardäck på 9-3 NG-fälg med mycket gott mönster! (orginalfälg på bild finns inte kvar, däcken var 20 år gamla och totalt livsfarliga). Någon har snott vinterdäcken för mig.
Observera att bilen är avställd och ej besiktigad. Besiktningen gick ut sista oktober och jag har inte hunnit in med den. Säljes eftersom jag helt enkelt inte har tid att göra iordning den och i övrigt saknar jag behov av den.
Har stått hemma sedan slutet av oktober, men startar.
Den går nog att få riktigt fin om man lägger lite jobb, främst måste man laga bakskärmen, dörr och huv kan man ju byta ut.
Vad vill jag ha för den? Ja, det är nu alla tyvärr kommer säga ”Vad dyrt!” men min lokala skrot ger 5 000 om jag kommer in med bilen. Då kan jag ta däcken och sälja (ca 2 000) och även skruva ut och sälja stolarna som ju i varje fall är värda ett par tusenlappar Jag ligger närmare 20 000 kronor in i bilen med reparationer, däckinköp, med mera. Så min tanke är 8 000, 5 000 för bilen och 1 500 per uppsättning däck, så får man inredningen på köpet. Får bilen ett bra liv så värmer det naturligtvis lite extra. Men jag kan tyvärr inte bedriva någon välgörenhet här heller och skänka bort bilen, då hägrar skroten.
Pris alltså 8 000.
Den står 2 mil norr om Uddevalla Centrum. Den går att köra, men det sker på egen risk eftersom besiktningen gått ut.
Med vänlig hälsning
Richard A-
Detta ämne redigerades för 3 år, 5 månader sedan av
richardandreasson.
-
Detta ämne redigerades för 3 år, 2 månader sedan av
richardandreasson.
Attachments:
december 29, 2022 kl. 18:00 #499773Pga lågt intresse förvarnar jag om att bilen sannolikt kommer skrotas i mitten av januari om ingen vill ha den.
december 30, 2022 kl. 09:03 #499783Hej. Första generationen OG9-5 är i mitt tycke den snyggaste. Borde vara lätt att hitta köpare till ett exemplar som klarat sig bra från rosten. Själv har jag dock tillräckligt många bilar. Tråkigt om du måste skrota den. Mvh Bengt
februari 26, 2023 kl. 10:00 #500859Har ännu inte hunnit skrota den, men det är på gång om ingen vill ha denna.
Hej kan bjuda 3000 för bilen Mvh Persson
Han får ju 5000 på skroten….
Va lite seriös!juni 6, 2023 kl. 11:22 #503534Hej kan bjuda 3000 för bilen Mvh Persson
När du skrev detta är bilen såld för utsatt pris sedan läääänge (hade över 5 intressenter i slutet som slogs om den). Kom nu på att jag glömt markera den som såld.
I övrigt är det sådana som du som gör att jag hellre skrotar än säljer. Hur i hela fridens namn tror du att du skall få köpt en bil till mindre än skrotvärdet?! Sådana som du förstör bilhobbyn totalt, jag orkar inte med alla tramspellar som lämnar skambud och jag vet många fler som är likadana. Så bilarna går till skrot istället, vilket ju verkligen inte gynnar hobbyn då det driver upp priserna på bilarna som är kvar.
Vänligen skriv aldrig mer på någon annons jag sätter ut, du får inte köpa av mig hur mycket du än bjuder.
-
Detta ämne redigerades för 3 år, 5 månader sedan av
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.














