Här kommer några bilder från min goa dag, idag anlände ett av vinterns projekt, ett NYTT soltak till min 62:a, lite mörkare i färgen än det gamla urblekta och ett SAAB original tak, tack Hans och Dick 😀
Tjusigt!
Blir det den bilen till Trollhättan, eller har du sparkat liv i Turbon tills dess?
/Krister K
Har förhoppningsvis sparkat liv i turbon men det blir nog att åka busbildit, eller soltakare ej 99T
Nu har jag fått dit taket efter en del pyssel och lite orolig över att det inte gick att stänga igår, men idag när den fått stått i solen så gick det bättre 😀
Nu skall det sättas i radio byta lite kromdetaljer och tvättas, sedan skall det bli åka av 😀
Det är ju så vackert så man får tårar i ögonen!
Ser läckert ut skönt att du fick igen taket låt det vara stängt ett tag så sträcker det sig nog. Sen är det bara att ut och njuta.
John.
Var ner i källaren idag och letade reda på mina fina Marchal junior och prov monterade. Letade även reda på de fina hättorna.
Då har jag gjort mig en tur ner i källaren igen:-)
Du har alldeles för mkt roliga saker i din källar Lollo!!
Nu har det hänt lite med bilen igen, har bara åkt ett tag nu och mått gott i den men måste ju fixa lite med :D.
Håller på att byta de stygga stötfångarna mot bättre, även så kommer det nog att bli ny polerade navkaplar och snobbringar.
Nu efter efter snart 4år av problemfritt brukande har det blivit dags för att lyfta ur motorn för att åtgärda oljudet i veven, tror inte det är ngn större fara, har ju gått 2ggr fram å tillbaka till Thn utan problem, men det gäller ju att förebygga felen eller hur.
Ricktig läcker bil du har! 🙂
Tack.
Nu är motorn ur, gick riktigt bra, börjar nästan tro att det är motorn som suttit i bilen från början.




Blev en hel del renare, nu kommer denna motor inte att målas eller så kommer bar tvättas och göras rent i motor utrymmet.
Ska se om jag hinner rycka ur veven i morgon kväll.
Har hänt lite med bilen iaf.
Veven har fått nya lager, lådan tvättat, kommer nya p-boxar till under veckan, nya lammel belägg fixade, motorutrymmet skurat och kylaren renspolad.



