Saab 96 V4 Super -79
Forum / Övrigt / Projekt / Min bil / Saab 96 V4 Super -79
- Detta ämne har 17 svar, 7 deltagare, och uppdaterades senast 2007-12-08 11:25 av
Per-Erik.
-
FörfattareInlägg
-
december 3, 2007 kl. 18:37 #17117
Tjena!
Nu har jag köpt mig en V4 som jag ska laga upp och fixa
så här ser hon ut precis efter köpet

Jag gav 1000:- kroner för henne. och då va det nytt avgasrör, Nya lyktor, Fick med nya brytare, Nya kulleder, packningar till grenröret för det läckte & nya backar med..
Och sen 8 extra däck med fälg, mest 2-takts fälgar

Jaa så ser hon ut….
Vad ska jag göra med henne?
[size:14pt]Först och främst LAGA ROST! [/size]Men jag ska inte börja riva i henne förens till helgen, Jag updaterar då
Mvh Niklas
En Super till! Välkommen till den exklusiva skaran som har privilegiet att ratta Super!
Snygg färg på den! Du kommer ha en härlig bil när du har fixat till den lite.
Lycka till!'- 9-3 Aero 2,8T XWD TX Edition, Hirsch Performance -10
- 9000 CC 2,3 Turbo 16 Sport -91 när det är sommar
- 96 GL V4 Super -79 när vägen svänger
- 90 T16 -87 när jag ska överraskadecember 3, 2007 kl. 20:52 #115413Tack Karl & Molte! Man får ännu mera engergi att jobba när man får sånna kommentarer 🙂
december 4, 2007 kl. 16:38 #115444Hej du Baard
TT´n är inte utan maskin 😉 Jag har orginal motorn i fortfarande och sen har jag en extra motor som trimmas för att inte förstöra orginal maskinen….
Sen som Karl sa detta ska bli min så kallade 18:års bil,
Men fy fajjen vad massa rost den har :crying:… Kommer iaf ta et bra tag att laga upp,
Hade tänkt att lacka när det har blivit varmt ute men i vilken färg ska den lackas?Står i mellan
Kawwa grön
skrikig orange
elle orginal färg?Säg vad ni tycker
Mvh Niklas
Ang. färgval så är jag så tråkig att jag råder till original. Detta mest efterson du hade rent hemska alternativ.
Om alternativen istället byts mot gröna och oranga nyanser som fanns på 70talet så är det dock en annan historia, då finns det alternativa färgerJa, nu har jag själv inte funderat så mycket i banor om olika färgval på en V4 Super. Men det som jag ville poängtera i mitt tidigare uttalande var att jag råder dig att titta på bilder från gamla försäljningsbroschyrer och renoverade originalbilar för att få uppfattning om olika nyanser.
När du skriver ”Kawasaki-grön” så tänker jag på de moderna sporthojjarna där många andra element bryter av av färgsättningen och försöker applicera nyansen på en bil, i detta fall din V4. Visst finns det ett fåtal som lyckats med just den nyansen på en bil, men det är sällan jag personligen tycker att det är lyckat. Då har vi som ett exempel den fina opal-gröna som fanns på V4, men kanske inte just din årsmodell. En färg som är tagen direkt från samma årtionde som bilen är. Chansen att lyckas med färgkombinationen blir större.
Lika så ”skrikig orange”. Både Saab och Volvo hade oranga nyanser i typiska 70tals-nyanser som jag tror skulle passa bättre än den nyansen som jag tänker på när jag hör ”skrikig orange”Jag tycker inte att du behöver vara rädd för att titta hur det ser ut hos andra märken, men lättaste sättet att lyckas är att försöka hitta en nyans från den tidsepoken som bilen tillverkades.
Sen så ska jag inte säga att jag bannlyser övertramp. Titta på jänkare och hotrods som lackeras i diverse färger, nyanser och effekter som man bara kunde drömma om på 40-50talet. Men visst hundan ser de alldeles förträffliga ut.Nu vet jag ju inte heller riktigt vilket mål du har med utseendet på bilen.
Som ett exempel skulle man kunna lackera den i Jägermeiser orange och dekaltrimma den som deras tävlingsbilar såg ut på 70-80talet. På så sätt är det inte bara färgen som talar utan hela total-looken.
Så om man bara jobbar med hela looken så kan man få alla färger och nyanser att passa, men ska man bara lägga på ett nytt lager färg på en bil som i övrigt kommer se väldigt original ut, ja då är det viktigare att försöka välja en nyans ”som stämmer”december 4, 2007 kl. 20:29 #115458Okej, när jag menade ”skrikig orange” menade jag typ
http://www.garaget.org/show_ext.php?car=3208&image=83463
Fast den verkar mera gul-aktig
Hoppas länken funkar….De här med att välja färg är inte lätt :crazy:
Men tack för rådet Rodder…
Jag ska kolla runt lite och leta efter inspiration
Fårse hur de blir, är ju trotsallt ett tag till 😎
Där har du ett alldeles utmärkt exempel på tidig 70tals-nyans
Jag antar att just de ”giftigaste” färgerna inte fanns på slutet (din e ju 79). Detta gör väl att vissa puritaner inte gillar blandningen, men personligen tror jag att det kan funka (även om jag själv inte skulle välja den färgen)Annars kan du ta o se över hur färgpaletten såg ut i slutet av 70talet. Det är ju möjligt att det finns nåt riktigt tjusigt
Antar att det är så här fin din bil kan bli
december 6, 2007 kl. 22:10 #115551Den va läcker :D.
Jag ska hålla på hela helgen med bilen. ska börja och laga rosten där bak sen gå framåt
Men fasen måste iväg och handla plåt imorgon…..Jag tror jag ska satsa på väghållning faktiskt, det är en del rost vid bär-armsinfästningarna så när jag ändå ska va där och böka tänkte jag göra det lite stöddigare sen handla rediga stötdämpare och fjädrar sen motormässigt bara lite friare andningsvägar för motorn.
Mvh Niklas
december 7, 2007 kl. 21:25 #115596Javisst per-erik…. Men jag har bestämt att jag ska lacka den i Indisk gul nu iaf.
jag plockade av höger bak skärm idag… Och FY va den är rostig, nästan så jag blir arg på dom som har varit där och ”lagat” rosten innan med överlappande plåtar.
Så när rosten är fixad i höger hjulshus har jag nog tagit mandoms provet i plåt bearbetning :applause:
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
