Saab Träff Skåne 2011
Forum / Klubbinformation / Träffar & andra aktiviteter / Saab Träff Skåne 2011
- Detta ämne har 11 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast 2011-08-16 19:07 av
jonathan p.
-
FörfattareInlägg
-
augusti 1, 2011 kl. 09:16 #4575
Följande gäller!
När? 20 augusti kl 11.00
Var? Samling Nova Lund
Hur? Saabträff i all enkelhet, tag med grill och grillmat, bil och gott humör.
Vi kommer köra en sträcka på vackra och ”inspirerande vägar” i Skåne, stanna på några olika platser för att fotografera och grilla.Det var några år sedan sist som jag höll i en saabträff och nu är det äntligen dags igen!
På plats kommer ni få en karta med vägbeskrivning där utmarkerade stopp finns samt telefonnummer till mig om ni skulle köra vilse.
Hoppas ni kan komma, ta med fru barn och kompisar om ni lyckas 😉
augusti 1, 2011 kl. 10:00 #28430@Jonathan P wrote:
Det var några år sedan sist som jag höll i en saabträff, men eftersom det är väldigt tyst på den fronten väcker jag liv i detta på nytt!
Jaha det är tyst på den fronten…..Nu blir jag smått bitter! 👿
Saab Skånias träffar 2011
Jan 13 Årets första månadsträff på Bialitt
Feb 10 Saab Skånia årsmöte Bialitt
Mars 6 Nostalgimarknad Helsingborg
Mars 10 Månadsträff Bialitt
Mars 26 Årsmöte Saabklubben Trollhättan
Mars 26 Marknad Autoseum Simrishamn
April 9 Veteranmarknad Hässleholms ishall
April 14 Månadsträff Bialitt
April 22 Veteranmarknad i Glimåkra (Långfredag)
April 24 Vårveteranmarknad Degeberga
Maj 1 Vårträff Nostalgicafét Tryde
Maj 3 Årets första tisdagsträff i Löddeköpinge
Maj 7 Veteranmarknad Höör
Maj 12 Månadsträff Bialitt
Maj 15 Sofiero Classic Info
Maj 28 Saabmarknad i Saxtorp
Juni 2 MHK Gröna träffen Trollenäs
Juni 2 Första torsdagsträffen på Frostavallen
Juni 6 Vi firar Motorhistoriska dagen i Bjärnum
Juni 9 Månadsträff Bialitt
Juni 11 Veteranmarknad Tydingesjön
Juni 12 Träff Elfdalen Klippan
Juni 19 Ljuva 50-tal Brösarps station
Juli 8 – 10 Sportvagnsmeeting Knutstorp
Juli 9 Hamngillet i Simrishamn
Juli 14 Månadsträff Bialitt
juli 23 MHK Thulinträffen Landskrona
Juli 30 Saab Skånia sommarrally
Aug 5-7 International Saab Club Meet Finland
Aug 11 Månadsträff Bialitt
Aug 27 Lergökarallyt med marknad/B
bengt@akesson-motorsport.se
@Bengt Åkesson wrote:
@Jonathan P wrote:
Det var några år sedan sist som jag höll i en saabträff, men eftersom det är väldigt tyst på den fronten väcker jag liv i detta på nytt!
Jaha det är tyst på den fronten…..Nu blir jag smått bitter! 👿
Saab Skånias träffar 2011
…….
/BLugn och fin nu Bengt. Jag tror vi får ta en gruppkram på detta

Jag tror inte det var Jonathans mening att trampa på några ömma tår. Denna text är en kopia på samma text som ligger i andra forum (t ex 900klubben, STCS), men samtidigt borde Jonathan kanske kolla upp om det finns eller fanns några liknande träffar att köra på, och suprise, vi körde ett liknande arrangemang senast i lördags.

Dock skulle jag gärna se att de SAAB-entusiaster som finns i Skåne med angränsande län, oavsett ålder på bil, skänkte en tanke på SAAB-klubbben och dess arangemang, då vi har en levande sektion här nere i Skåne, med uppbackning av huvudklubben.
Så, nog om detta. Får ta mig ut i ett lite smådisigt Ystad, så man får lite frisk luft.

/Martin
Stolt ägare till 1360 kilo kärlek.
augusti 1, 2011 kl. 13:15 #30420Nej jag är inte lugn och fin! Jag är besviken på ett sådant påhopp! Alla timmar man lägger ner är inte värt ett dugg när man får en sådan ”käftsmäll”.
Bovy! Bra att du reagerade och svarade. :CH
/B
bengt@akesson-motorsport.se
augusti 1, 2011 kl. 13:37 #30409@Bengt Åkesson wrote:
Nej jag är inte lugn och fin! Jag är besviken på ett sådant påhopp! Alla timmar man lägger ner är inte värt ett dugg när man får en sådan ”käftsmäll”.
Bovy! Bra att du reagerade och svarade. :CH
/B
Hej Bengt!
Det var slarvigt av mig att bara kopiera tråden som först lades upp på stcs där det varit extremt lite arrangemang förr oss Skåningar. Jag är fullt medveten om att ni har massvis av träffar inom Saab Skånia som även vänder sig till icke medlemmar!
Denna träff vänder sig även till dem som kör nyare Saab, som jag själv gör. Nu hoppas jag inte att det blir för stor sak av detta, allt ert arbete är garanterat värt den tid du lägger ner eftersom ni har så många entusiaster som sluter sig till dessa träffar.
augusti 1, 2011 kl. 13:44 #30421Ja det var ju snyggt att ändra ditt inlägg…. 😮
Det var några år sedan sist som jag höll i en saabträff, men eftersom det är väldigt tyst på den fronten väcker jag liv i detta på nytt!
Alla får naturligtvis anordna träffar men förstå min frustration över inlägget!
Nu lägger vi ner ”stridsyxan”!
/B
bengt@akesson-motorsport.se
augusti 1, 2011 kl. 13:54 #30422@Bengt Åkesson wrote:
Ja det var ju snyggt att ändra ditt inlägg…. 😮
Det var några år sedan sist som jag höll i en saabträff, men eftersom det är väldigt tyst på den fronten väcker jag liv i detta på nytt!
Alla får naturligtvis anordna träffar men förstå min frustration över inlägget!
Nu lägger vi ner ”stridsyxan”!
/B
Det var väl rätt självklart att jag skulle ändra inlägget då du och säkerligen flera andra engagerade tyckte det var stötande, det står fortfarande kvar i ditt citat precis under och nu tydliggör du det ytterligare vilket jag tycker verkar onödigt 😕
Jag ska i alla fall tydliggöra en sak till, träffen är enbart tänkt som en trevlig tillställning, alla är välkommna och jag har ingen ambition att ta deltagare från era egna träffar 😛
Hej
Det är väl inte fel att ordna Saabträffar som ligger utanför saabskånias ”kontroll”?
Träffar för lite nyare saab bilar och kanske därmed lite yngre medlemmar anordnas tyvärr för sällan, ofta börjar ju saabintresset med nyare modeller för att senare kompletteras med nån äldre modell.
Tyvärr har ju Skånia avdelningen inte det bästa ryktet om att värna och ta hand om nya medlemmar som visat sitt intresse, kanske hårda ord!! men lite föryngring och nytänkande skadar aldrig om man vill hålla en blandad ålder på medlemmar och kunskap.Så kort sagt: Bra initiativ Jonathan, Trevligt med lite nyare träffar som man kan
komplettera de äldre med,
och visst har jag förståelse för allt arbete som läggs ner av Bengt m.fl. på att ordna Träffar, utan er hade antagligen inte hänt så mkt för Skåningarna m.fl.
augusti 3, 2011 kl. 07:25 #30461Nu var det inte fråga om att inte andra kan ordna träffar i Skåne. Det är ju bara trevligt! Att vi har dåligt rykte om att inte vi tar hand om nya medlemmar får du nog utveckla lite.
/B
bengt@akesson-motorsport.se
augusti 16, 2011 kl. 19:07 #31021Tyvärr kommer jag till att skjuta något på träffen då för få är anmälda, någon som har förslag på bättre datum ❓
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

