Saabfestival i Trollhättan i sommar?

Forum / Klubbinformation / Träffar & andra aktiviteter / Saabfestival i Trollhättan i sommar?

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 44 totalt)
  • Författare
    Inlägg
    • februari 13, 2010 kl. 15:04 #21662

      Hej, jag saknar information om hur vi firar att Saab finns kvar. Detta borde ju ske på plats i Trollhättan i form av en Saab Festival eller åtminstonde en Klubbträff.

      Är det någon som har hört något om detta?

      Det känns lite långt att åka till Schweiz för att fira…

      Lars

        februari 13, 2010 kl. 15:34 #153120

        Om fattar läget rätt på STCS så blir det ingen festival i år. De hålls ju eg bara varannat år, så det är 2011 nästa gång. Lite för mkt jobb för föreningarna att ordna detta själva utan Saabs backning. Och att dom skulle hitta på nåt i sommar håller jag för osannolikt, känns som att få skutan på rätt köl igen är viktigare än att hålla en Festival för folk som redan är fast i märket. Men vad vet jag, kanske det kokas ihop nåt redan nu bland klubbarna?

          februari 13, 2010 kl. 15:56 #153122

          Jag tycker det borde bli lite Saabens Dagar iår igen åtminstone! 🙂

            februari 13, 2010 kl. 16:23 #153125

            Ett enklare arrangemang vore säkert på sin plats, men det kanske skulle gå att åka snålskjuts på ett större annat event? Jag tänker på allt det praktiska som krävs runt ikring med mat, funktionärer o dyl. Sommaren brukar vara mer än lovligt full med stora och små träffar nästan varje dag/helg på sommarhalvåret.

            Kom gärna med idéer och förslag, så kan vi ta upp det på årsmötet. Finns det en bra plan och folk som genomför, så finns det även ekonomiska medel vi kan ställa upp med.

              februari 13, 2010 kl. 17:01 #153130

              För min del hade jag gärna firat, men har full förståelse för att Saab & Spyker JUST NU måste igång med kärnverksamheten. Det vill säga Utveckla, producera och sälja bilar.

              Museet och dess besättning har säkert en viktig del i det. Därför vore det läge att klubbarna tar initiativet. Nästa år kan vi återuppta traditionen med Saabfestivalen

                februari 13, 2010 kl. 19:06 #153141

                Jag håller med Martin när han påpekar att nu gäller det att den nya verksamheten i Väst får komma igång i lugn och ro!
                Jag känner att vi på det lokala planet skulle kunna få till det på många orter denna sommar nu när ”allt har lossnat”.
                Så låt oss i de olika delarna av landet tänka till och på olika sätt manifestera att SAAB lever vidare. På så sätt koncentreras intresset inte bara till Trollhättan….
                Vi i skåneavdelningen har mycket inplanerat redan nu och mer blir det….
                http://skane.saabklubben.nu/traffar.html
                Ställ upp och gör likadant 🙂

                  februari 13, 2010 kl. 20:31 #153147

                  Om alla är ”förnuftiga” och sitter hemma på sin egen parkeringsplats gör vi ju något bra för miljön också…

                  Varför ger vi folk upp utan att ha försökt? Jag blir förundrad, men vi kan ju ha en träff i Trollhättan om sådär tio år när vi vet om Saab har tid över….

                    februari 13, 2010 kl. 20:34 #153149

                    Inget ont om Museets personal, men det är inte utveckling som sker på ett museum….

                    De vårdar på ett förtjänstfullt sätt märkets historia.

                    Vad kan vara bättre för Saab att synas ännu mer i media och lyfta fram Rally och Racing arvet? Skapa ett ännu större intresse. Men nej, låt oss vänta… Som vi gjorde 17/1.

                      februari 13, 2010 kl. 20:38 #153150

                      Jag kan tänka mig att delta i arrangeringen av en träff i Trollhättan, några fler som är med? Lars?

                        februari 13, 2010 kl. 20:47 #153152

                        Ja, varför inte. Det skulle vara kul.

                          februari 13, 2010 kl. 21:01 #153153

                          Jag är gärna med och bidrar till en klubbträff, det trodde jag framgått i tidigare sammanhang,
                          men eftersom Saabs bilmuseum inte bara förvaltar arvet, utan har en viktig del i att arvet förs in i de nya bilarna och dessutom har en lika viktig del i marknadsföringen av Saab, bör kanske ett initiativ och huvudmannaskap komma från klubbarna.

                          Är Saabs bilmuseum intresserade och har ledig tid/kapacitet/ork är det förstås guld värt. Inte tal om annat.

                            februari 13, 2010 kl. 21:02 #153154

                            Bra! Då är vi i alla fall tre i stacken! Klubbens styrelse kan väl höra runt med övriga klubbarna om det finns intresse att samordna en träff i stil som förra året? Det ska väl gå minst lika bra iår. Förra året gick det ju utan stöd från Saab Automobile.

                              februari 13, 2010 kl. 21:10 #153155

                              Missförstå mig inte!!!
                              Jag har inget emot ett arrangemang i Trollhättan i sommar; tvärt emot. Men begär inte att PB. och museet ska ska ställa upp ”med fulla segel” i det läget som nu är.
                              Kan klubbarna i regionen med hjälp av tvåtaktsfantaster, turbonördar och vanliga saabtokar ställa upp, så kanske det skulle kunna bli till något trevligt.
                              Jag är säker på att det skulle locka entusiaster från många länder som vill hylla vad J&V åstadkommit. Därmed inte sagt att vi skåningar gör vad vi kan för att hålla SAAB-fanan högt härnere 🙂

                                februari 13, 2010 kl. 21:11 #153156

                                jag tror att vi skall ta det lite lungt i Trollhättan i år, man hjälper inte SAAB
                                genom att samla ihop något tusental SAABantusiaster där i år . Det är nog bätre att
                                synas lite mer på träffar, vid olika ställen i landet. Där kan vi visa upp våra bilar
                                och lägga några goda ord om dom för besökare och press.

                                  februari 13, 2010 kl. 21:21 #153157

                                  kan vara funktionär inga problem

                                Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 44 totalt)
                                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.