Söker bromskolv till framok -85

Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Söker bromskolv till framok -85

  • Detta ämne är tomt.
  • Författare
    Inlägg
    • juni 11, 2021 kl. 13:48 #485246

      Hej!
      Undrar om någon vet var man kan få tag i bromskolv (inderekta kolve) till framoken med inbyggd handbroms. Det finns ju renoverde ok att köpa så det borde ju gå att få tag i kolvar .

        juni 11, 2021 kl. 16:53 #485249

        Finns nya på auto doc mvh niklas

          juni 14, 2021 kl. 13:14 #485361

          Tack för tipset!

          Har nu beställt så får vi se hur det går.
          Det är inte hela enheten på bilden, utan bara den blanka delen av kolven som man kan köpa. Resten går nog att göra rent och plocka ihop igen.
          I min verkstadshandbok står det att man inte ska ta isär den, men det gick bra att ta isär. Gäller bara att få ihop det oxå 🙂

          Jag tar några bilder och rapporterar hur det går.

          /Martin

            juni 29, 2021 kl. 08:08 #485672

            Så här långt har vi kommit nu.
            Oken renoverade, nya sköldar från Klubben (tack för att ni fixar!), nya hjullager (ett måste om man ska montera bromssköldarna) mm, mm.
            Kolvarna som jag köpte från Autodoc var den blanka delen som glider i cylindern. Den delen av sekundärkolven som sticker ut ur cylinderhuset fick vi renovera. Man kan se en rostig liten platta med tre gropar i på en bild. Där ligger tre kulor. När handbromsarmen vrider plattan så pressar den isär kolvarna med hjälp av kulorna. Kulorna fick vi byta då de var rostiga. Platta och kolv har vi blästrat och galvaniserat (har ett litet hemma-kit för det).

            Ett problem var den direkta kolven (den man skruvar på). Som ni ser på bilden så har den en insats som den gängade stången går in i. Den delen följde inte med den nya kolven, och jag vet inte hur man får bort den ur kolven utan att ha sönder något. Som tur var så var dessa kolvar i bra skick, så de gick att återanvända, men är det någon som vet hur man gör så får ni gärna berätta.

            Ikväll blir det montering på bilen, så då får vi se om vi lyckats, men det verkar hoppfullt.

            07BE0502-0FE6-48A9-B454-E1257B70D25B

            • Det här svaret redigerades för 4 år, 11 månader sedan av martin h.
            • Det här svaret redigerades för 4 år, 11 månader sedan av martin h.
              juli 1, 2021 kl. 12:58 #485739

              Monterat, besiktigat (utan anmärkning) och klart!

              Blev riktigt snyggt med röda ok. Nu blir det Saabträff på Nifsta gård ikväll för Edvin.

              /Martin

            • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.