Startproblem: Tappade jord under körning
- Detta ämne har 2 svar, 2 deltagare, och uppdaterades senast 2024-11-12 11:13 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Startproblem: Tappade jord under körning
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Startproblem: Tappade jord under körning
Hej!
Gäller en 1992 års 900i, 2.1:a.
Satt bakom ratten när jordkabeln till batteriet bestämde sig för att gå av under körning. Lysena blev starkare och sen dog motorn. Åtgärdade detta men bilen vägrar fortfarande att starta under normala förutsättningar.
Jag har fin gnista på alla stift och motorn får bensin, men alldeles på tok för mycket. Drar jag ut säkringen till bensinpumpen startar den efter att jag torkat ur stiften. Sätter jag i säkringen till bensinpumpen igen dränks stiften i soppa omedelbart. Har provat att koppla från kallstartsventilen och LMM men det gör ingen skillnad.
Min fråga (och teori) lyder följande: Kan styrmodulen (Jetronic-boxen) ha fått spunk när den fick för stark ström och därför ger tokiga signaler till spridarna?
Vänder mig till er på forumet innan jag börjar kasta nya delar på den på måfå. 😄
Tack! /R.V.
Den har garanterat brunnit av för hög spänning.
Har själv råkat ut för det med en 2,1 från 92.
pröva lossa kontakten på en spridare med tändningen på. klickar det från spridaren så är det kortslutning i styrboxens drivsteg.
Tack för tipset! Verkar som att det är den som gett upp då helt enkelt, blir att leta reda på en sådan!
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem