Svårt att hålla igång nystartad motor …
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Svårt att hålla igång nystartad motor …
- Detta ämne har 9 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 2010-04-22 12:34 av
janne l.
-
FörfattareInlägg
-
Har frågat och fått svar i denna fråga tidigare. Problemet kvarstår dock: Efter start av motorn (-71), vilket går lätt om jag trampat ett par-tre gånger på gaspedalen, går motorn med så lågt varv, att det lätt stannar. Förgasaren är försedd med manuell choke också, men den underlättar bara start vid minusgradet, gör bara motorn sur, om man använder den vid plustemp. Trixet är att hålla litet gas, så att motorvarvet ligger på co 1000-1500 rpm. Ca 1 minut, sen går den. Varm går motorn jättebra, fast kanske jag tycker det är litet mycket avgasrök. Drar strax under litern/mil. Handlar det om munstycken, filter eller vad?
JanneMed manuell choke måste gasspjället vara inkopplat med chokespjället så att motorvarvet höjs samtidigt annars kommer motorn att sura ner sig.
Detta samspel går att finjustera på bättre system med manuell choke.
Titta t.ex. på Pierburgförgasarna dör en vis dragning av chokeviren mot märkning skall ge 1400 rpm på motorn.
Utan denna funktion kommer motorn att starta men tyvärr dö snabbt igen.Sabbe
Janne L wrote:Är förgasaren felinställd med CO-värdet 1,8 eller hur ska jag tolka Hotrodders svar?
Någon som har en idé om hur jag ska få en ner lättstartad motor?Njae… känns som om CO´n ligger rätt ok men prova att vrida ut skruven en kvart/halv-varv och se om den blir gladare. jag tror du ligger alldeles på gränsen eftersom han blir bra när den är varm
Hotrodder wrote:Janne L wrote:Är förgasaren felinställd med CO-värdet 1,8 eller hur ska jag tolka Hotrodders svar?
Någon som har en idé om hur jag ska få en ner lättstartad motor?Njae… känns som om CO´n ligger rätt ok men prova att vrida ut skruven en kvart/halv-varv och se om den blir gladare. jag tror du ligger alldeles på gränsen eftersom han blir bra när den är varm
Skruven = tomgångsmunstycket?/Janne
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
