kamaxlar
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / kamaxlar
- Detta ämne har 10 svar, 8 deltagare, och uppdaterades senast 2007-12-07 21:39 av
roger96.
-
FörfattareInlägg
-
december 2, 2007 kl. 19:10 #17110
hej nu kommer nog jag med en lite dum fråga.
men volvo har sitt system som att de har märkt typ som så här
d kam
e kam (insputare)
k kam
r kam (rallycross)
hur stämer v4ans kammar mot den lista typ bara som ett exempel.
men för mej hade det blivit mycket lättare att fatta det då.
är fortfarande väldigt ny på det här med v4or. och det käns som att jag är på väg att fastna i v4a träsket riktigt nu. :racesmile: som en del har sätt så håller jag på att bygga en gurkgröna v4an rallykopia :racesmile: typ och det skulle vara jätte kul att kuna lika mycket om v4a motorerna så som jag har kunskap om vw bubbla motorerna i dag. :deal:
/hansen :worshippy:De kamaxlar jag hittat i Saabs gamla sortiment är till V4 följande:
Standard-kammen har lyfthöjd 6,49mm
Standard B lyfthöjd 6,66mm och lyfter längre tid
7,2 som var med i sportsatserna är avsedd för gata och rally
lyfthöjd 7,2mm
7,6 (rally/rallycross) 7,6mm
8,1 en äldre variant av 8,3 8,1mm
8,3 (rallycross/bana) 8,3mmdecember 3, 2007 kl. 21:03 #115415fuling wrote:Tips, sök i forumet.
Trist svar, men jag vet inte var jag skall börja.ps
Jag torkar mig i röven varje gång jag går till garaget 😉 🙂oki sökte en typ en omvanligs tabel för jag har det små svårt med läsnig och skrvnig men får jag typ en omvanligs tabel framfer mej så fattar jag lättare har sökt på söknigen men för mycket text är rena natten för en sån som mej där av frågan formorlerad så som jag gjorde (en dum liten fråga). hitta nämligen en 41D och 8.6.4. kam med lyftare till en vättig peng
ser detta forum som ren tränig oxå. hitils har det funkat kan typ jämfört med typ 1 forumet som är rena sandlådan o person hopp och dyligt.december 3, 2007 kl. 21:07 #115416RogerB wrote:De kamaxlar jag hittat i Saabs gamla sortiment är till V4 följande:Standard-kammen har lyfthöjd 6,49mm
Standard B lyfthöjd 6,66mm och lyfter längre tid
7,2 som var med i sportsatserna är avsedd för gata och rally
lyfthöjd 7,2mm
7,6 (rally/rallycross) 7,6mm
8,1 en äldre variant av 8,3 8,1mm
8,3 (rallycross/bana) 8,3mmtack för ditt svar nu blev det tydligare för mej som en omvanligs tabel
För siffror på duration etc kan man hänvisa till Rallyboutiquen i Ämtervik
(Sorry att jag måste hänvisa till en sida med pinuppor. Jag trodde vi var färdiga med sådant inom motorsporten, iaf i Sverige.)
december 7, 2007 kl. 18:20 #115587Mats A wrote:För siffror på duration etc kan man hänvisa till Rallyboutiquen i Ämtervik(Sorry att jag måste hänvisa till en sida med pinuppor. Jag trodde vi var färdiga med sådant inom motorsporten, iaf i Sverige.)
Inte alltid bra att vara världsledande 😉
RogerB wrote:De kamaxlar jag hittat i Saabs gamla sortiment är till V4 följande:Standard-kammen har lyfthöjd 6,49mm
Standard B lyfthöjd 6,66mm och lyfter längre tid
7,2 som var med i sportsatserna är avsedd för gata och rally
lyfthöjd 7,2mm
7,6 (rally/rallycross) 7,6mm
8,1 en äldre variant av 8,3 8,1mm
8,3 (rallycross/bana) 8,3mmDu missade väl 8,3 S
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
