Motorolja i trimmad V4

Forum / Övrigt / SSR / Motorolja i trimmad V4

  • Författare
    Inlägg
    • januari 14, 2008 kl. 19:47 #17326

      Hej!

      Har tittat runt lite bland trådarna om motorolja i en V4:a.

      Men jag undrar om det ska vara nån speciell olja i en V4 som är trimmad till 1850cc och nyrenoverad. Man kan ju lika gärna göra rätt från början och välja rätt olja 🙂

      Sen kanske man skulle kunna få en snabb förklaring till vad siffrorna i beteckningen för motorolja står för? T.ex 10W-40? Det har väl något med viskositet att göra.

      /Rikard

        januari 14, 2008 kl. 20:40 #117018

        Kör in motor på en bra typ 10W-40 olja.

        Sen skulle jag gå på en raceolja 20W-50 på sommaren. Skall bilen även gå vinter bruks så skall man ta sig en funderare.

        Jag åker med Castrol RS 10W-60

        10 o 40 o 50 o 60 är viskositets-klasser

        stegande siffra =tjockare olja
        10W är klassen vid kall olja.

        Så typ vinter 0W-30 och sommor 10W-40.

        Problemet får man typ med 20W på vinter, då är den för tjock vid kallstart.

          januari 14, 2008 kl. 21:11 #117024

          Normalt ska den inte gå på vintern är det tänkt iallafall.

          Inkörning: Hur länge menas med det. Miltal/Timmar?

          Med vinter menas då typ minusgrader? Eller redan när det kommer under 5 grader?

          Om jag bara kör på sommaren då så är 20W att föredra. Och med 10W kan jag även starta hyfsat på vintern?

          Smörjer oljan bättre ju tjockare den är? Eller jag har fattat fel?

          Det har ingen betydelse hur ofta bilen kommer att gå? Om den står still längre tider?

          /Rikard

            januari 14, 2008 kl. 22:20 #117030

            Inköring:
            100mil brukar det sägas, 50mil räcker med pungen under gaspedalen. Ingen segdraging och human varv.
            Byta olja,filter,ställ ventiler mm, sen är det bara åka som ett svin.
            Hmm se för fa… till att förgasern INTE är för snålt bestyckad och att täningen står rätt. Annars kan det bli DYR=totalras.

            Vinter tom 5W-xx.
            Har tasig koll, min bil går bara sommar. Åker jag vinter så står bilen i garge i alla fall.
            Eller så får man starta JÄ… försiktigt och varmköra motor innan man åker.

            Bärigheten i oljan sjunker med viskositeten. Viskositeten sjunker med ökad temp på oljan.
            I en std holk spelar det inte så stor roll men i en trim-motor så både har höge temp och belasing så gäller det att oljan inte blir för tunn när man plågar skrotet.

            Hmm jag har skrivit om detta här förut men hitta det EJ nu :banghead:

              januari 19, 2008 kl. 22:14 #117225

              Har redan en delsyntetisk 10W40 från Q8 som jag tänkte köra in den på, men sen e frågan om man ska satsa på helsyntetisk eller delsyntetisk olja?
              Kommer nog att välja en 10W olja med så högt tal som möjligt efter det. T.ex. 40 el 60. Absolut inte under 40 då antar jag?

              Så kan man köra vintertid också utan att behöva tänka på det.

              /Rikard

                november 15, 2008 kl. 20:46 #130338

                Många frågor och lite svar i den här tråden…försöker ändå.

                Behöver också köpa motorolja, dock ej till trimmad V4 utan en vanlig rätt slö och sliten 65hk motor.

                Är naturligtvis orolig för balansaxellagret, bilen har gått 15.000 mil. Har inte kännt nåt glapp, ändå är det väldigt viktigt att jag hittar rätt olja. Ska man undvika tjock olja för det lagret?

                Antar att man bara ska välja mineraloljor och undvika allt vad syntet heter. Passar möjligen en 10W-mineralolja bäst inför vintern? Nu för tiden är ju våra vintrar rätt milda dessutom, möjligen att det blir ned mot 10 minusgrader i februari, men då startar jag nog inte upp den.

                Passar 20W bara för sommaren? Biltema säljer en olja som de kallar Mineral-Classic 20W–50 speciellt för veteranbilar. Skulle denna passa V4 så här års?

                För mig är det bara biltemas oljor som gäller, tänker inte lägga ner några större slantar på bilen. Biltema säljer inga 5W mineraloljor alls, vågar man köpa 5W-syntetoljor till en så pass gammal motor?

                  november 15, 2008 kl. 20:53 #130339

                  I rallybilen (när motorn var hel är väl bäst att tillägga innan fuling och fredrik sparkar upp pungen i revbenen på mig) körde jag med Quaker State Racing 20W-50, den oljan tror ajg är en mineralolja, möjligen syntetförstärkt. 10W-40 räcker på vintern, kör du 0W- eller 5W- så skramlar det bara i motorn.

                    november 16, 2008 kl. 21:27 #130373

                    Det är bra att använda motorvärmare vintertid också, då funkar det bra med 10w-40 olja.

                    /Owe

                      november 16, 2008 kl. 21:33 #130374

                      Jag kör Q8 Formula Advanced 10W-40 delsyntet i mina otrimmade motorer. Det funkar bra.
                      Däremot tror jag inte den blir lämplig i trimmad motor. Det är iockförsig bara min egen uppfattning.

                    • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.