Kopplingsproblem 99L -74, slavcylinder?
Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Kopplingsproblem 99L -74, slavcylinder?
- Detta ämne har 19 svar, 10 deltagare, och uppdaterades senast 2010-04-27 18:52 av
parbring.
-
FörfattareInlägg
-
juni 4, 2009 kl. 19:14 #20227
Detta blir mitt första inlägg i forumet som nybliven Saab-ägare 🙂 Köpte mig en fin Saab 99L -74 som endast gått dryga 9000 mil för en månad sen, nu har det blivit dags för första reparationen… 😉
Nu till problemet – kopplingen har slutat fungera. Det började med att den tog längre och längre ner, tillslut hade jag svårt att frikoppla. Förfarandet gick snabbt från att jag först lade märke till det, två körningar på totalt kanske två mil.
Har kikat närmare på det och misstanken är slavcylindern efter lite rådfrågning. Jag har sökt efter reparationssats eller ny slavcylinder men inte kunnat hitta något. Har ni några tips på vem som kan tänkas ha en reparationssats, ny cylinder eller annat tips?
/Thomas
juni 4, 2009 kl. 19:26 #140999Kan ju tillägga att jag kikat på Autoexperten, Mekonomen och Mecas hemsidor samt i reservdelskatalogen 99-900 här på klubben. Närmsta jag kom var en reparationssats 490461 för 99 900 78-84.
juni 4, 2009 kl. 20:08 #141001Säker på att det är slaven som läcker? Brukar ju nästan alltid annars vara Huvudcylinden som slut.
Saab 96 TT ´64, "Sportbulan"
Saab 96 TT ´65 "PruttIngvar"
Saab 99 GL ´83 "Tant Brun"
Saab 900 Turbo cabriolet ´87 "TureTurbo"
Saab 900i ´88 "Prins Charles"
Saab 9-3 SC, 2.0t ´09Skämsbil:
Renault Zoe ´22Kassör Svenska Saabklubben samt medlem i Bakrutans redaktion
juni 4, 2009 kl. 20:23 #141002Nä, det var bara den förklaring jag fick av min farfar. Det baserades nog bara på hans egen erfarenhet av att ha behövt byta/renovera slavcylindern två gånger på sin 99:a.
Någon idé om hur jag ska felsöka?
Annars såg jag att rep.sats för huvudcylindern gick lättare att få tag på och var inte så dyr. Så man kan kanske prova med att byta den ändå. Hittade även rep.sats för slavcylindern på Bildelsspecialisten för 90kr. Liknande pris på satsen för huvudcylindern, så det var ju inga stora summor.
Mitt tips är att plocka isär både slav- och huvudcylinder, hona loppen och plocka ihop med nya tätningar. Jag renoverade bägge cylindrarna på min -69a men slarvade med honingen så jag fick göra om det. :doh: Nu funkar det bra men gör inte som jag utan gör rätt från början.
Stefan här på forumet kan hjälpa dig med renoveringssatser.
Lycka till
K-G
Saab 99 1969, 1970
Saab 90 1985
Saab 9000 Aero 1996
Opel Manta A 1972juni 4, 2009 kl. 21:14 #141011Tackar för infon, bara att kavla upp ärmarna och sätta igång då. Får väl återkomma om jag stöter på vidare problem 🙂
Jag ska ringa Svensk Bilutrustning i Malmö imorron, de verkar ha båda satserna, nära och billigt dessutom. Får ta kontakt med Stefan om det inte löser sig.
/Thomas
Hei
Bara ett lite tips: Om det er slavcylindern som er problemet så burde du se at det kommer vätske ut från cylindern, så var i allefall tilfellet på min 73-mod. Jeg fikk sendt ett rep-sett fra Stefan hit til Norge og nå er cylindern OK igjen.Hälsningar från Norge
Øyvindjuni 12, 2009 kl. 19:04 #141401Idag har skruvandet fortsatt och jag har stött på bekymmer.
Jag fick tag på en packningssatser från Stefan, bytat packningar i både huvud- och slavcylinder. De tidigare såg hyffsat fräscha ut, men bytte allt ändå. Monterar tillbaka och jag har problem att få upp tryck i systemet. Jag har tryck i huvudcylindern, men inte om man känner på röret nere vid slaven. Ser dock inget läckage eller konstigheter med kopplingsrör/slang. Slavcylindern verkade funkera ok när jag testade den i samband med byte av packningarna. Någon som har en teori eller tips?
Huvudcylindern har jag uteslutit då jag får ordentligt med tryck i den (håller för mynningen). Jag letade efter nytt kopplingsrör/slang och slavcylinder men lyckades inte hitta något. Min misstanke är slangdelen på kopplingsröret som kanske börjar bli slapp och att det är där jag tappar trycket?
juni 12, 2009 kl. 21:24 #141423Det kommer fram vätska till slavcylindern, det finns viss rörelse i den och om man bara ser i mynningen på röret så kommer det vätska. Det är mest trycket som saknas. Trycket som finns räcker precis till att flytta staven/tappen som ska trycka på kopplingsarmen, dvs när jag har slavcylindern fri och utan belastning. När jag provat blåsa i röret så känns det inte heller som att det är stopp. Jag körde med bilen fram tills för någon vecka sen med, så den har inte varit stillastående.
juni 12, 2009 kl. 21:53 #141426Med allt monterat på bilen….
Hur ser slangen vid slaven ut då ? har ju hänt att de är dåliga och bara ”blåser upp som en liten ballong” när du lägger på tryck från huvudcylindern.juni 13, 2009 kl. 07:42 #141433Jag kan inte se någon skillnad på slangen, dvs den blåser inte upp sig. Ingen förändring som är synlig med blotta ögat alltså. Jag tänkte att man kanske inte ser skillnaden om den bara expanderar och sedan drar ihop sig vid varje pumpning. Cylindrarnas volym är ju ganska liten.
Luftningsmetoden vi använt är: 1. pumpa med pedalen 2. med pedalen nere öppna luftningsskruven 3. pedalen fortfarande nere stäng luftningsskruven 4. repetera
Man märker att man får luft ur systemet då det fräser/spottar till när man öppnar luftningssrkuven. Vi provade även att montera av slavcylindern och ha den i ett högre läge vid luftningen, det var då vi märkte att det fanns en liten rörelse i slavcylindern, men att den knappt orkade flytta staven/tappen som ska trycka på kopplingsarmen.
juni 13, 2009 kl. 08:02 #141434Luftning m pedalpumpning brukar aldrig vara tillräcklig för att få ut luften ur de här systemen, gäller såväl 95/96 som 99 och 900 OG. Två tips;
1 Lufta med självtryck. Superlätt. Fyll systemet. Ställ ett kärl under slavcylindrn. Sätt på en slang på dess luftnippel och led ner den i kärlet. Öppna luftnippeln, låt det stå rinna för självtryck under 20-25 minuter. Men OBS huvudcylindern får aldrig bli tom!! Fyll på allt eftersom det sjunker undan.
Stäng sedan nippeln. Pumpa upp trycket (japp, med stängd nippel). Är cylindrarna OK så har du fungerande koppling nu.2. Med tryckluft. ANVÄND SKYDDSGLASÖGON! :lecture:
Öppna luftnippeln. Sätt blåspistolen mot lufthålet i huvudcylinderns påfyllningslock. Tryck till lite försiktigt. Du ser då vätska och luftbubblor komma ur luftnippeln. Blås med lagom tryck tills det enbart strömmar ur ren vätska utan bubblor. Stäng nippeln. Pumpa upp trycket.Anledningen till att man ska använda skyddsglas är att plastlocket kan flyga bort om det är dåligt, och då kan både det och bromsvätskan fara rätt upp i ansiktet. Det dock mkt ovanligt, menkan hända om svagheter finns i plasten. Har dock själv aldrig varit ute för det under kanske 20 års tillämpning.
Särskilt viktigt är det på 99/900 från 1975 där kopplingshuvudcylindern får sin vätska från en behållare som även den är i plast. -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
