”Kreativ” svetsfri temporär lösning på fnasiga skärmkanter?
Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / ”Kreativ” svetsfri temporär lösning på fnasiga skärmkanter?
- Detta ämne är tomt.
-
FörfattareInlägg
-
Jo, jag vet att man ska göra rätt, och min bil förtjänar att repareras korrekt, men ibland behöver man ha lite tid på sig för att kunna göra rätt, och bilen förtjänar också att synas och köras utan att den ska behöva skämmas för sig fram tills dess att ”husse” får tummen ur och gör rätt.
Min SAAB 99GL Super Automatic CC 1976 är nybesiktigad och går (efter en förgasarrenovering som krävdes för att den skulle passera besiktningen) bättre och billigare än någonsin i min ägo.
Bilen hade redan när jag köpte den lite fnasiga skärmkanter som slipats rent, spacklats och lackats över någon gång under sin livstid. Dessutom finns det ett antal fläckar med gammal ytrost på bl.a. dörrarnas överkanter (vid backspeglarna) samt en fläck vid dropplisten på passagerarsidan. Jag har köpt ”rätt” färg på sprayburk (HUR rätt får ju visa sig när det blir dags för lackning) och tror mig kunna göra ett hyfsat jobb på de ställen där svetsning inte krävs (slipa, rostgrunda, spackla, grunda och burklacka). Men minst 2, troligen 3 av skärmkanterna kommer kräva svetsning, och det måste jag lämna bort, vilket inte ryms inom ekonomin just nu. Dessutom verkar ekonomiplåt till 99:ans skärmkanter vara tämligen obefintliga (det går att hitta till typ höger bakskärm, vilket även passar någotsånär till vänster framskärm, eller om det var tvärtom…).
Att slipa rent rosten och spackla hålen ytterligare en gång känns rätt meningslöst, det skulle bara resultera i att rosten fortsätter att äta sig genom plåten. Det är ”fusk” enligt min mening.
Min idé till temporär lösning är istället att slipa rent och skära bort de områden där det är hål, rostskydda och måla den friska plåt som blir kvar och sen sätta dit en gummi- eller plastlist som täcker skärmkanterna. Det borde någorlunda stoppa rosten, tills dess jag kan lämna bort bilen på en seriös svetsning.
Observera att rostangreppen på skärmkanterna endast omfattar den ”utsvängda” delen av skärmen.Jag kan omöjligen vara den förste som haft detta dilemma. Har ni några förslag på vad man skulle kunna använda sig av för list, eller vad man kunde tillverka en list av?
Jag har sett att det finns en leverantör av skärmbreddare i glasfiber. Men dels är dessa dyra, dels finns de inte i lager och dels VILL jag inte ha någon breddning av skärmkanterna för det skulle bara se larvigt ut på en bil som i övrigt är orginal. Jag vill helt enkelt ha en någorlunda proper bil tills jag kan fixa skärmarna på RÄTT sätt.
Idéer och tankar mottages tacksamt!
Anders Olsson-
Detta ämne redigerades för 3 år, 1 månad sedan av
grinolle.
maj 21, 2023 kl. 21:03 #503228Hej. Gjorde så temporärt på min ena 900:a. Får inte ha ätit för djupt bara så det är stor glipa mellan hjulhusplåt och skärmplåt. Krävs en list för att bilprovningen ska ge ok. Biltema sålde då tidigare en passande list
maj 21, 2023 kl. 22:02 #503229Hej. Du vet väl om att SSK Reservdelar AB säljer dekorlister i webbshoppen. Mvh Bengt
Attachments:
Hej. Gjorde så temporärt på min ena 900:a. Får inte ha ätit för djupt bara så det är stor glipa mellan hjulhusplåt och skärmplåt. Krävs en list för att bilprovningen ska ge ok. Biltema sålde då tidigare en passande list
Jag får kolla med Biltema, tack för tipset. Bilen är nybesiktigad med befintlig rost i skärmkanterna, men det är klart att när man börjar slipa rent så kommer det ju dyka upp en del rosthål!
-
Detta ämne redigerades för 3 år, 1 månad sedan av
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.


