99a kylare till V4
- Detta ämne har 12 svar, 8 deltagare, och uppdaterades senast 2009-10-25 20:58 av
fredrik.
-
FörfattareInlägg
-
oktober 19, 2009 kl. 13:53 #20954
Hej gott folk. Samlandet av delar till mitt v4a bygge är nu framme vid punkten kylning. Vad behöver jag göra för ändringar på en 99a kylare med tillhörande expantionstank i plåt, för att det skall bli rätt till att sätta i ett v4a motorrum? M.v.h Ove
oktober 20, 2009 kl. 15:21 #146846Hejsan
Jag är också intresserad av denna info om hur man monterar en 99-kylare i en V4. Det måste ju iaf finnas minst en på forumet som har den kunskapen att dela med sig av. Eller har jag fel? 🙂
Per-Erik har lite bilder i sin projekttråd:
http://forum.saabklubben.nu/ubbthreads.php?ubb=showflat&Number=79062&page=7
Har själv inte gjort detta, men fästena ska flyttas isär + att det krävs USA-front eller ”60-tals”-fronten så kylaren ryms mellan strålkastarna.
oktober 20, 2009 kl. 19:22 #146861Men vad jag förstått så är det väl inte bara att ta en 99a kylare och sätta dit. Man måste väl bygga om rör både på kylaren och expantionstanken för att det skall bli rätt eller? Ove Jonsson
oktober 22, 2009 kl. 18:07 #146954Hmm, ibland blir man lite fundersam på hur det fungerar här, man hoppades på att man ska kunna gå till den här sidan för att få lite tips, kanske ett bekräftande på att man var inne på rätt spår i sitt tänk när man skall göra något m.m. Det måste väl ända finnas ett helt gäng med V4a åkare här som åkt med 99a kylare och 99ans expantionstank i plåt och USA-front i sina bilar en gång i tiden som vet hur man ska ändra på dem för att det ska bli rätt med rör och så. Hoppas det finns någon som läser här och berättar för mig vad man ska göra för att det ska passa. Med vänliga hälsningar Ove
oktober 22, 2009 kl. 19:09 #146959Saab Sport & Rally sålde en komplett sats då det begav sig men kylaren var ursprungligen från en 99a. Se bifogad fil.
Lite ändrade slanganslutningar krävs det plus, som tidigare sagts måste du flytta ut nedre kylarfästena och ev karva av lite i plåten både uppe och nere för att få plats med den bredare kylaren. Även de övre kylarfästena i fronten får ju modifieras men det är inget svårt. Som sagt – Front med runda strålkastare modell ä eller av USA-typ.

Expansionskärlet kom också från en äldre 99a och hur det såg ut orginalmonterat ser du på Kjells fina 69a. På V4an brukar man sätta det på vänster hjulhus långt bak.Lycka till!
/B
bengt@akesson-motorsport.se
oktober 22, 2009 kl. 19:33 #146963Får se om detta kan vara till någon hjälp.
Har du en gammal 99 kylare så kolla att paketet inte är igen satt eller läcker. Vad jag har sett så kan anslutningarna se lite olika ut på 99 kylare.
Du behöver modifiera så att det finns tre anslutningar. Ett till termostathuset som inte behöver åtgärdas. Vid sidan om detta behöver ett rör lödas fast för expansionskärlet. Ett rör till vattenpumpen men se till att de sätter dit ett rör så att det är tait till kylaren som orginalet. Annars får du ett veck på slangen. Övriga hål o anslutningar sätts igen.
Det finns även vissa kylare som har uttag på högersidan som man kan ansluta expansionskärlet till. Enligt min mening inte lika tufft men fungerar.
Lycka till!
oktober 25, 2009 kl. 19:29 #147074Ett alternativ är att utgå ifrån V4-gavlarna och montera ett bredare och tjockare cellpaket. Då är det garanterat bra skick också.
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

