Byta packning i vattenpump
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Byta packning i vattenpump
- Detta ämne har 5 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2017-02-01 20:26 av
svesson.
-
FörfattareInlägg
-
Hej!
Gäller en 900S -91
Jag har lite läckage i bakgavelpackningen (som sitter med 3 skruv). Har fått loss den men funderar lite på:
1. Går det att ta bort hela pumpen från motorn? Troligen nej, verkar vara integrerad med motorgaveln….. eller?
2. Få bort packningsresterna. Skära försiktigt med vass kniv, sedan något lösningsmedel? Tips på bra metod skulle uppskattas!/Sven
januari 28, 2017 kl. 07:47 #425960Så här ser det iaf ut. Finns lösa packningar att köpa på SAAB el SSK webshop. Det är aluminium så ta det lugnt med för vassa verktyg när du ska ta bort gamla packningar.
Björn
Västerås
Garaget: www.garaget.org/Mr_SunBear
Instagram: www.instagram.com/mr_sunbears_garage
Projekttråd STCS http://forum.saabturboclub.com/showthread.php/148978-Mr_SunBear-s-Garage-Bilarna-och-projektenAnonymjanuari 28, 2017 kl. 09:32 #425962Hej! Gäller en 900S -91 Jag har lite läckage i bakgavelpackningen (som sitter med 3 skruv). Har fått loss den men funderar lite på:1. Går det att ta bort hela pumpen från motorn? Troligen nej, verkar vara integrerad med motorgaveln….. eller?
/SvenJodå, det går och är inte så vidare svårt heller.
1: Lossa dom 4 skruvarna från remhjulet och ta bort det.
2: Lossa dom 5 skruvarna och ta bort vattenpumpen.Skall du byta packningar, så är en vattenpump till OG 900 inte så vidare dyr.
Jag skulle rek du köper en helt ny (packning ingår till den) samt passar på att kolla över –
evt byter samtliga av remmarna 😉Tack för svar Björn o ”Regin”
Framdelen med lager och själva pumphjulet (1) på ritningen vet jag hur man lossar (men där har jag inget läckage).
Men ”huset”, den streckade delen på ritningen, kan den lossas? I så fall behövs en packning där också mot motorblocket?
/Sven
januari 28, 2017 kl. 17:43 #425974Tack för svar Björn o ”Regin” Framdelen med lager och själva pumphjulet (1) på ritningen vet jag hur man lossar (men där har jag inget läckage). Men ”huset”, den streckade delen på ritningen, kan den lossas? I så fall behövs en packning där också mot motorblocket? /Sven
Den del du pratar om sitter ihop med transkåpan. Men det finns två packningar en på vp-sidan samt den andra sidan. Det är allt gällande packningar. Läcker det från pumphuset i transkåpan då måste du ha en spricka el liknande. Med risk att jag missförstått ngt.
//B

Björn
Västerås
Garaget: www.garaget.org/Mr_SunBear
Instagram: www.instagram.com/mr_sunbears_garage
Projekttråd STCS http://forum.saabturboclub.com/showthread.php/148978-Mr_SunBear-s-Garage-Bilarna-och-projekten-
Det här svaret redigerades för 9 år, 3 månader sedan av
Mr_SunBear.
Kan nu rapportera att jag troligen hittat felet! Avsaknad av en bricka på understa skruven (av 3) som fäster bakgaveln! Pos 9, 1:a inlägget av Björn.
Det ska vara en bricka där enl MIN reservdelslista, annars bottnar skruven innan packningen är åtdragen. Alla 3 skruvarna var lika långa, men de 2 övre skruvarna behöver ingen bricka pga att de också fäster motorns lyftbygel.
Troligen hade jag bara behövt lossa undre skruven, lägga dit en bricka, och sedan dragit åt…..
Man lär så länge man lever…….
Men packningsresterna då? Inte lätt att få bort. Försökte med Biltemas packningsborttagningsspray….funkar dåligt på denna packning.
Nån som har något bättre att föreslå?
/Sven -
Det här svaret redigerades för 9 år, 3 månader sedan av
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

