Dags att byta Kamkedja???
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Dags att byta Kamkedja???
- Detta ämne har 9 svar, 8 deltagare, och uppdaterades senast 2005-10-04 09:05 av
hakan persson.
-
FörfattareInlägg
-
Det finns säkerligen ett maximalt spel och när detta ej längre kan uppnås p.g.a att kedjan blivit för lång då är det dags att byta den. 27-28 000 mil är väl hyfsat mycket men tror inte att det är någon fara ännu om allt gjorts rätt så här långt.
Vad som händer om kedjan går av är att ventiler och kolvar möts och detta är ju ett rätt rejält haveri, brukar innebära en hel del krökta ventiler o skador på kolvar, även förbränningsrum kan bli skadade.MVh
oktober 1, 2005 kl. 22:26 #90993Det är inte alls säkert att kedjan börjar rassla innan den går av!
I faderns 9000, som gick tyst i motorn, blev det totalhaveri helt utan förvarning.Anonymoktober 2, 2005 kl. 19:35 #90996Hej!
Har vart ute och kört min 99a med 1,7l Triumf motor i kväll.
Motorn går jättetyst tystare än 2litern.
Men kamkedjan är ju bara enkel och brister den är det ventilsallad.
Finns det inget sätt att se när man behöver åtgärda spännaren,kedjan?mvh
DanielOm det finns ett rasslande ljud i motorn vid KALLSTART som sedan försvinner
vid varm dito, är det dags att byta.
Detta fenomen är det vanligaste, har själv gjort byte vid tre tillfällen
då detta scenario uppstod.Att den går av ”pang boom” händer mycket sällan, även om det var någon här i tråden
som råkat ut för detta så är det sällsynt!JN
oktober 4, 2005 kl. 09:05 #90998Hej!
Man kan mäta på kjedjesträckaren hur sliten kjedjan är,detta skiljer sig lite mellan vilket märke den har men har för mig att JVS kjedjan får vara max 15mm på kjedjesträckaren.Man mäter utsticket på den rörliga delen på kjedjesträckaren.Man kan även byta kjedjan på plats om man har tillgång till detta verktyg som krävs(Saab verkstäderna har detta) genast går det mycket fortare och då också billigare.Men i vissa fall kan släpskenorna vara så slitna så de också behöver bytas och då får transkåpan av också.Där sitter även en gummiskena i ventilkåpan som man också ska byta vid dessa tillfälle,den har en tendens att bli mycket hård vilket kan medföra visst oljud.
Hoppas att detta gjorde bilden klarare.
Mvh Håkan -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

