Forum › Modellspecifika forum › OG900 › Finns bra bränsletrycksmätare?
- Detta ämne har 5 svar, 2 deltagare, och uppdaterades senast 2018-08-26 16:06 av .
- FörfattareInlägg
- 27 juli, 2018 kl. 16:53 #446782
svesson
DeltagareHej!
Jag köpte en elektronisk mätare och kopplade givaren mot railen, men den givaren fungerar inte länge, utan jag behöver byta den mot en ny, bättre.
Vill gärna ha en som är avsedd för bensin och etanol, inte luft eller olja!
Kan någon ge mig ett tips?28 juli, 2018 kl. 07:23 #446791saabaero
DeltagareBehöver du se den under körning ?
Speedparts har haft monometrar för bensin tidigare. Osäker om dom har fortfarande? Har ett svagt minne att jag köpte en i samband med någon lagerrensning dom gjorde.
Om inte lär väl andra tuningfirmor som H2M-racing, KL-racing mfl ha dessa28 juli, 2018 kl. 15:39 #446794svesson
DeltagareTack för svar ”saabaero”
Jo, jag tycker det är bra att se bränsletrycket när jag kör. Hur snabbt det byggs upp vid start, om det ligger kvar efter avstängd motor. Har lyckats klämma in 3 st 52 mm instrument i ”radiohålet” uppe på instrumentbrädan!
Enda stället som har elektroniska bränsletrycksmätare i vettig prisnivå verkar vara hova.com.28 juli, 2018 kl. 22:38 #446828saabaero
DeltagareÄr det analog eller digital mätare du hittat ?
Anger dom någon uppdateringsfrekvens på den ?Egentligen är det väl en difftrycksmätare men behöver som anger difftrycket mellan insug och bränsletrycket.
31 juli, 2018 kl. 09:01 #446862svesson
Deltagarehova.com har en mätare som visar både analogt och digitalt i vettigt prisläge (1300:-), som jag troligen skaffar. Uppdateringsfrekvens har jag inte koll på, inte så viktigt för mig tror jag.
Återkommer när jag installerat och provat.26 augusti, 2018 kl. 16:06 #448035svesson
DeltagareNu monterat bränsletrycksmätaren
Köpt hova.com
Se bilder (som jag hoppas kommer med!)
Visar 2,6bar vid tomgång (tryck i ”insuget” -0,7) till 3,4 (vid max turbotryck 0,35)
Nackdel med denna mätare är att den har en omständlig startprocedur innan den visar nåt!
Röda lysdioden till hö under bränsletr.mätaren har jag kopplat till -sidan på tändspolen för att ha lite koll på tändsystemet
/Sven - FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.