Följ oss när vi räddar Saabar
- Detta ämne är tomt.
-
FörfattareInlägg
-
Hej!
Jag och en till Saab-nörd har startat ett litet hobby-projekt där vi tänkte försöka rädda några Saabar från döden 🙂
Det började med ett köp av en bortglömd och översnöad gammal 900:a som efter lite kärlek rullar igen! Känslan att få rädda en kulturskatt gav mersmak och ett år senare hjälpte vi en 9-3 OG undan skroten 🙂
Eftersom vi tror att det finns fler Saab-entusiaster där ute som vill se och bidra till att rädda Saabarna har vi startat ’SAAB Rescue Team’.
Tanken är att dela med oss av räddningsinsatser, lite enklare Saab-mek-tips osv. Allt på en härlig amatör-nivå!Till att börja med håller vi till på Instagram och ni får gärna gå in och följa oss där! Har ni tips på innehåll är vi alltid öppna för förslag.
Länk: https://www.instagram.com/saabrescueteam/
Hej!
Nu har jag och sonen lagt en dag i helgen på att rädda en 9-5 combi 2,3 t från skrotdöden. Tillhör en kollega på jobbet som inte behöver den mer. Den hade sönderrostat servorör och lite annat smått och gott. Att byta det rör/slangpaketet har sagts vara bökigt, och det kan jag skriva under på. Har också polerat upp strålkastare, bytt olja och filter, ställt handbroms.
Hoppas nu kunna få iväg den till ny ägare under veckan. -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.


