hadde v4 1968 i USA varv/turteller som standard?
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / hadde v4 1968 i USA varv/turteller som standard?
- Detta ämne har 8 svar, 6 deltagare, och uppdaterades senast 2009-04-07 13:36 av
saab v4-ever.
-
FörfattareInlägg
-
Satt og tittet litt på diverse saab, fant en V4 fra 1968 til salgs på ebay. På bildene ser jeg at den har doble lister og Monte Carlo/sport dash med varv/turteller. Er dette en oppgradering fra eier, eller solgte de v4 i USA med dette?
Noen som vet?
Bilder av bilen:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/Mint-Saab-96-Coupe_W0QQitemZ120401130625QQcmdZViewItemQQptZUS_Cars_Trucks?hash=item120401130625&_trksid=p4506.c0.m245&_trkparms=72%3A317|65%3A12|39%3A1|240%3A1318
H
Kul export Saab.
Det är en De Lux, dessa fanns i två modeller dels med Monte-Carlo/sport instrumentpanelen och en snik variant med standard instrumentpanel. Båda hade dubbla kromlister.
Såldes inte bara i Usa utan även till Belgien, England samt några till tex Tyskland.Alla (i alla fall de jag sett live samt bilder på) hade De Lux märke på bakluckan samt på framskärmarna, samt öppningsbara bakrutor alla Sport och GT.
Ps, denna ljusblå bil som finns på E-Bay nu, har varit tillsalu där förut. Ds
Jonas
enor wrote:Ikke noe rart Henning, det er faktisk sånn det ser ut på V4! 🙂Makan, er riktig nok en 6 år siden jeg hadde en V4, men burde vel strengt tatt husket slikt. Vel vel, hukommelsen blir jo ikke bedre med årene. Kanske godt nok argument til frua at jeg trenger en Saab V4 i tillegg til de andre saabene??? 😮
H
april 7, 2009 kl. 13:36 #138354Det är lustigt att man hade sportbrädan med dubbla brytare för extralysen men inga lysen. Sen har den varningsblinkers och det kom väl i Sverige först -69 och då monterades brytaren i vänstra hålet i rattlagerbocken. Undrar om omlackeringen skall vara ett försök till Husarblå! Som sagts tidigare, mycket pengar, men rätt udda bil också.
Harald -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
