Hur mycket ska man plana toppen?
- Detta ämne har 8 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2009-04-17 20:53 av
fuling.
-
FörfattareInlägg
-
1½mm utan vidare om du ska köra på bensin; gärna 2 mm om du väljer E85. På bensin får du högre motortemperatur, så du får se till att vattenpumpen är frisk, och att du har väl fungerande kylsystem i övrigt, med tät kylare, och att fläkten funkar!
Om du funderar i banorna med E85 får du mycket lägre spikbenägenhet då etanolen håller över 100 oktan, har hört både 104 och 102, vet ej vilket som är helt korrekt.
Kör själv på etanol med 2 mms planing sen 2 år med bra resultat, med en 900I-85.
Glöm inte ta upp hålen i kamhjulet så du kan justera kamtiden!
Kolla också om sträckaren till kedjan är bytt, om din motor är orig har du gamla modellen, inte säkert den räcker till planingen av toppen.Mvh Johannes i Sjöbo
Bor i Sjöbo, bra på gamla bromsar bl a!
Har lite kontakt med folk som kör folkrace; enligt dem så är 4 mm bästa sättet att döda vevlager på. Håller du dig runt 2mm så ”lever” motorn lite längre!
Hålen i övre kamhjule filar du upp så du kan justera läget; det stämmer inte sen du planat. Ställer du kammen ”före” får du bra bottendrag, ”senare” får du tjong i det övre registret.
Tänk även på att du bör kanske slipa in ventilerna, samt ta bort grader i kanalerna så du får lite bättre flöde. Insug slipar du grovt, avgaset fint för bäst effekt.Mvh Johannes i Sjöbo
Bor i Sjöbo, bra på gamla bromsar bl a!
jag körde nog 14 tävlingar med min 99a med 4 mm planad gick som på räls hela tiden inga problem med några vevlager eller liknande.
en annan polare körde 5 säsonger med en snarlik motor som den jag hade som var planad 4 mm den höll hela tiden men efter 5 år började den bli slå å utsliten i kolv ringar mm men vevlager var faktiskt inte helt slut så snacket om att man dödar en motor med 4 mm stämmer inte riktigt i detta fall mvh niklasDet jag försöker förmedla är att om man inte ”gör vid” annat än överdelen och inte kanske har helt klart för sig hur underdelen är i skick; då är det bättre ta det säkra för det osäkra.
Om smorblom tänker köra gata med denna bilen, då kanske det blir långa sträckor och då KAN det bli varmt om öronen i maskin, om inte ”smorblom” installerar oljekylare för att få ner smörjoljetemperaturen, tror jag…
Om/när det är bruksbilen är man lite beroende av bilen – eller?
Mvh Johannes i Sjöbo
Bor i Sjöbo, bra på gamla bromsar bl a!
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
