Hyra av Halkbana

  • Författare
    Inlägg
    • februari 17, 2003 kl. 07:50 #9244

      Var ute på Ekerö och lekte lite i helgen! Tvåliters och Rallydubb, det finns inget bättre! Efter 1 1/2 timmes körning lämnade vi plats för Svensson-bilarna efter att ruggat upp isen ordentligt.
      Frågade arrangörerna om det var möjligt att hyra banan och det gick alldeles utmärkt. Kostnad 2.000-2.500 kronor för en dag. Man får då lösa engångslicens och sedan får vi göra upp om arrangemang.
      Låter det intressant? Hur många kan vara intresserade? Tänk dig en Isbana full med jagande Saabar! Den videofilmen borde betala hela kalaset eller är det bara jag som tycker det låter intressant. Hör av er snarast och gärna vilken tid som passar! Isen ligger inte hur länge som helst.

        februari 18, 2003 kl. 07:14 #68226

        Hittils är det bara Fredrik och Gerda som svarat positivt på isracingförslaget. Blir det inte fler får man väl köra tillsammans med Svenssonbilarna och betala 40:- för att skrämma livet ur dem. Sist det gick att köra på Mälaren var för fyra år sedan, så det lär dröja till nästa gång. Lite OS karaktär på det hela. Var är alla 9-timmarsbilar?
        Och John får väl skotta fram ”svarten” till på lördag. Det är värt varje snöskyffeltag, jag lovar!

          februari 18, 2003 kl. 08:19 #68227

          Vore kul , bara det går som jag vill med däck.
          Sommardäck på isen är ju ingen hitt, jag tror det blir lite halkigt, för sommardäck är det enda 95an har.

            februari 18, 2003 kl. 08:59 #68228

            fuling… synd det är så långt, du kunde fått låna hjul av mig, men då hade väl den där burken du har ramlat i småbitar..

              februari 18, 2003 kl. 14:52 #68229

              Fuling: Du hade väll 4-bult på 95an?I såna fall har farsan 4 Avon fulldubb på sportfälg du kan låna.Om intresse finns hör av dig.
              Vi körde med standard 96-71 i söndags med 3 fulldubb och ett standard vb pga punka på färjan.Det gick väldigt brett men vi hängde nästan med en Ford Escort Cosworth som var chippad mm till 350 hästar
              Vi hoppas det blir på söndagen för vi har långväga gäster på lördan.

                februari 18, 2003 kl. 16:20 #68230

                92-50 EPA:
                Man tackar, men jag tror inte jag kan åka med sportfäljar pga de skivor och OK som sitter på 95an.
                Men i bästa fall har jag lyckats låna 4st riktiga piggsvin på 900 fälg

                  februari 23, 2003 kl. 16:33 #68231

                  Några glada saab ägare var ju ute och rastade sina åk. Hmm 5st kända ansikten med Saabar om jag nu räknade rätt.

                  Skitroligt var det men man kör ju som en kratta förmodligen, antingen understyrde det ordentligt eller så överstyrse det så man fick titt framåt genom sidorutan Så fylt i körningen vart det inte.

                    februari 23, 2003 kl. 21:15 #68232

                    Efter C:a 7mils iskörning & en fulltank torrlagd så är man mer än nöjd! Kul är bara förnamnet!

                    Att man dessutom kom 2:a i Mälaröarnas Mk:s inofficiella Km gjorde ju inte saken sämre!
                    I 2Wd klassen så klart.

                    /Fredrik

                  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.