Låg/nedlastad bak – vad göra?
Forum / Modellspecifika forum / OG9-5 / Låg/nedlastad bak – vad göra?
- Detta ämne har 6 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2018-05-13 10:25 av
mr ems.
-
FörfattareInlägg
-
Hej,
Tycker min OG 9-5 blir väldigt låg bak då jag lastar mycket eller drar husvagn, känns nästan så att bakhjulen tar i hjulhusen(lite överdrivet men ändå..)
Jag fick tag på ett par bättre begagnade fjäderben för nåt år sedan och bytte vilket gjorde dämpningen mycket bättre men jag vet inte om den blev nå särskilt mycket högre.Förslag på åtgärder?
Såhär ser den ut bak, i princip olastad.
Attachments:
maj 10, 2018 kl. 21:35 #443690Det är inte fjädrarna som är kassa då? En kombi-bil får ju ofta bekänna mer färg och även om så inte är fallet, så verkar gemene man tro att en sådan bil klarar större vikter också.
900 GL 3d 4vxl -82, 90 4vxl -85 900i 4d -91, 900 2.0i 5d automat -97 9-5 2.0t automat SC Linear -06, 9-5 2.0t manuell SC Vector -06, 9-5 2.3t automat SC Vector -08, NG9-5 2.0t automat Vector -10
Hej så här gör jag . Jag köper fjädern från Autoexperten Lesjöfors förstärkta . Det gör den lite högre men mycket styvare ,dvs fjädern orkar hålla upp bilen bättre . Köper stötdämparna från MECA och då KYB gärna Gas-A-Just eller annars Excel-G . Den första har hårdare dämpning båda är gasdämpare . Detta gör inte bilen högre men fångar upp bilen bättre vi gupp och liknade och förhindrar genomslag . Bilen blir högre men man måste köra 600mil så att fjädern sätter sig . Om man tycker fortfarande att bilen är för hög får man ta ett varv på fjädern . Denna kombon funkar fin fint för dom som kör till Tyskland och fyller hela bilen med öl och dom som kör runt med minigrävare på två ton på släpen . Detta är den bästa jag har kommit fram till . Och montera detta på många bilar .
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

