Oljekylare Vxl 99 -72 ???

Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Oljekylare Vxl 99 -72 ???

  • Författare
    Inlägg
    • augusti 27, 2009 kl. 14:24 #20672

      Hello,

      Har en 99:a -72 LE Automatic, och har lyckats anförskaffa ett orignal draganordning som jag tänker montera, och i samband med detta så har vissa frågetecken uppenbarat sig, och förhoppningsvis så kan detta redas ut med hjälp av ert samarbete och expertise.

      Enligt orginal servicemanual, samt installationsanvisningen så skall sagda drag klara 1100 kg, och det är helt ok, men vad mina funderingar egentligen är om, behöver jag en oljekylare eller inte ??

      Lådan (Borg Warner) har 2 st utag för oljekylare, och manualen hänvisar endast till ”extratilbehör” när det gäller oljekylare, inget mera. Finns inga specifikationer om vilken typ av kylare som behövs eller var man skall installer sagda kylare.

      Kan någon med mer erafarenhet vänligast peka mig i rätt riktning när det gller sagda ärende, var kan jag hitta en orginal Saab kylare för sagda ändamål, och behöver jag denna kylare ?
      Kan jag köra med 110 HP motorn med Autolådan och draget utan kylare ?
      Om inte tillbehörskylaren från -72 är tillgänglig, kan jag då installera en annan typ av oljekylare, och vilken storlek/kapasitet skall den så vara, och var skall denna så placeras.

      Många frågor, men bättre sent än aldrig 🙂

      Mvh,

        augusti 27, 2009 kl. 17:15 #144607

        Jag vet faktist inte riktigt.

        Men är det inte så att oljekylaren till automaten kopplades på kylvattnet till motorn.
        En värmeväxlare helt enkelt.
        Vilket har fördelen att oljan även blir varm fortare.

        Niklas

          augusti 27, 2009 kl. 17:48 #144608

          jo original pryttlarna var en värmeväxlare och om jag inte missminner mig så är det SBP som har det som krav på dessa om man ska ha drag.

            augusti 27, 2009 kl. 19:46 #144615

            Oljekjøler er sterkt og anbefale. Jeg hadde en 99 med automat på 1980 tallet, og uten oljekjøler røk vxl-lådan ganske raskt etter noen turer med biltransporthenger. Firmaet som overhalte den monterte oljekjøler, og da holdt den i de årene jeg hadde den.

            Been a Saab owner since 1987.
            I have owned at least 50 Saabs, mainly older Saabs.

            1960 93F
            1967 96 Monte Carlo 850
            1975 96 V4
            1989 900i 8V 5 dørs
            1992 900S 5 dørs
            2008 9-3 SC Aero ttid
            2009 9-3 SC tid

              augusti 28, 2009 kl. 03:36 #144631

              Hej,

              Tackar så mycket för dom svaren, då vet jag att mina undringar var riktiga, dvs att jag behöver montera kylare om jag skall
              använda draget. Ser ut som om jag har turen med mig och har fått hjälp med att anskaffa en sådan som ni beskriver.
              Hör av mig när/om jag fått monterat sagda kylare.

              Mvh,

                september 9, 2009 kl. 13:46 #145169

                Hello till er alla,

                Tar upp den här tråden igen, har nu tack vare en mycket hjälpsam medlem fått tag i en oljekylare (heat exchanger) som behövs för att montera sagda drag.

                Diverse frågor återstår dock, har ”lusläst” samtliga orginal manualer men ej lyckats att få klarhet i hur jag skall montera sagda komponenter, har en generell bild om hur mellanstycket till oljefiltret / kylvattensidan skall sitta men inte nog kunskap om hur det hela skall kopplas samman med B/W-automat-lådan.

                Hoppas nu på att det finns någon hjälpsam själ därute med erfarenhet och expertise som kan hjälpa mig, behöver installations-anvisnigar, ritningar, eller typ fotografier om hur jag skall få ihop detta för att fungera.

                Vad jag än läser så hänvisar (Saab) det till extra-tillbehör, och dess instuktioner, och jag kan ej hitta dessa, har ej hellre lyckats att få tag i sagda tillbehörskaralog.

                Please Help, önskar att installera draganordingen, kylaren, samt besikta detta.

                Är mycket tacksam för all information om hur jag skall gå vidare med detta.

                Mvh,

                  september 13, 2009 kl. 12:59 #145315

                  ”Kylaren” skall monteras vid expansionskärlet, alltså kapar man slangen där och sätter in rörbiten istället. Själva oljekylaren skall sitta framför kylaren på vänster sida bredvid strålkastaren. Orsaken till att jag vet detta är att det är exakt samma oljekyl som till 99-turbo. Har plockat ett par på skroten. Lycka till; Ola!!

                    september 14, 2009 kl. 02:55 #145349

                    Ola,

                    Tackar så mycket för detta, då klarnar det hela, var lite osäker på var kylaren skulle monteras, samt hur röret skulle sitta.

                    Mvh,

                      oktober 8, 2009 kl. 12:50 #146391

                      Hello,

                      Här kommer slutrapporten när det gäller oljekylaren:

                      I mitt enfald så trodde jag att det skulle vara en enkel operation att installera sagda kylare, men icke sa nicke, och tro skall man göra i kyrkan.

                      Först så kom jag fram till att det behövdes en hög-volym oljepump för att det skulle fungera, och tack vare dom lokala skrotarna så hittade jag en användbar pump från en turbomotor.
                      Nästa problem var att detr inte fanns tillgänliga O-ringar som skall sitta mellan pumpen, adaptern samt oljefiltret, detta löstes med att hjälp av Caterpillars o-ring kit och lim.
                      Vidare så var det promlem med kopplingar på oljesidan och slangarna till kylaren, rörmokarkompisen hjälpte till med detta.
                      Vidare på kylnings-sidan uppstod det ett antal problem med slangar, övergångar, etc, här användes igen galvade vattenrörsbitar, etc för att få ihop sagda ledningar.
                      Sist men inte minst så måste hela shabraket fästas någonstans, så det blev till att borra hål, tillverka fästanordningar, och slutligen hänga upp allt i gummistötdämpande fästen.

                      Bifogar några bilder på slutresultatet.

                      Att vidare installera draganordningen, och besikta detta är en fis i mörkret, dvs inga som helst problem.

                      Avslutningsvis så vill jag framföra ett mycket stort tack till följande personer, och utan deras hjälp så hade jag inte klarat av sagda antagande:
                      Åke O.
                      Ola

                      Mvh,

                        oktober 8, 2009 kl. 14:31 #146393

                        Kul att prylarna kommer till användning.
                        Snyggt montage.

                          oktober 8, 2009 kl. 14:39 #146394

                          Snyggt, fint och ändamålsenligt! 😉

                          Trevligt med ordentliga förklaringar som kan hjälpa andra i framtiden.

                            oktober 8, 2009 kl. 15:12 #146396

                            Var det inte oljan från växellådan du skulle kyla? Ser ut som den är kopplad till motorn?

                              oktober 9, 2009 kl. 03:30 #146420

                              Hej Johan,

                              Vad du ser är så nära man kan komma till Saab’s orginal
                              växellådsoljekylare.

                              Mvh,

                                oktober 11, 2009 kl. 07:59 #146506

                                Att det är ett sådant kyl ser jag men oljeslangarna ser ut att vara kopplade till motoroljan? Fast det kanske är bilder på 2 helt olika installationer?

                              • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.