Rostfixa och lackera bil i Polen?

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Rostfixa och lackera bil i Polen?

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 20 totalt)
  • Författare
    Inlägg
    • juni 27, 2010 kl. 17:07 #22416

      Någon som har erfarenheter av detta att dela med sig av?
      Jag har en V4 -68, med en del ytlig rost, och den är lite allmänt dålig i lacken. Skulle vilja få hela bilen dels rostfixad, och dels omlackerad i orignalfärg (malmgrå).

      Att låta göra det i Polen (eller Baltikum) kanske kan vara ett ekonomiskt alternativ, tänker jag. Tips, någon?

      Tack på förhand!

      /Adam

        juni 27, 2010 kl. 18:03 #159724

        hej en kompis till mig gör det med sina bilar , men om du anlitar en riktig firma som gör bra jobb , då är det inte så billigt längre än för 5 år sen.
        resultat av sina bilar är väldigt bra och bild dokumenterad , men det kostar ….

          juni 27, 2010 kl. 18:13 #159725

          tack för svar!
          har du några namn på de firmor som anlitats? och ungefärliga prisuppgifter?

            juni 27, 2010 kl. 19:32 #159727

            Hejsan..

            Är nog denna firma du tänker på:www.saab-gt.pl
            Tadeusz heter den du skall prata med: +48 691 670 201. Han talar engelska.
            Om du vill veta hur det går till exakt därnere , samt eventuella priser m.m
            Kontakta en som heter Fredrik , bor i Bromma här på forumet.

            Lycka till..
            Jonas

              juni 27, 2010 kl. 19:40 #159729

              fredrik.ekendahl@telia.com
              070-587 88 01

              Men som Rikard skrev det är inte ”billigt” numera i de forna öststaterna Räkna med 40000:- eller mer.

              /Fredrik

                juni 27, 2010 kl. 19:46 #159731

                oki, tack för tipsen!
                angående prisnivån: någon som vet om det kan bli billigare om man beger sig till Baltikum eller kanske Kaliningrad?

                  juni 27, 2010 kl. 21:23 #159739

                  Varför gå över ån efter vatten?

                  Att laga lite rost och lacka en bil finns det väl folk som klarar mot rimlig ersättning i Sverige också? Det är dessutom lite närmare om man vill följa arbetet eller behöver klaga när jobbet är slutfört…

                    juni 28, 2010 kl. 11:04 #159748

                    Tror som Johan 😉 men det gäller att hitta någon som har tid.

                    Så jag ställer frågan direkt; någon som känner till (eller själv är) en som kan ta sig an svärfars 1960:a PV 544? Som han faktist köpte ny en gång. Men som också ”renoverats” på det mer handfasta sättet genom åren. Behöver nya trösklar/ek delar, byta skärmar (till nya som jag hittat) och div annan plåt (bla dörrar och front som är beg men rostfria), etc. Och på det, ny lack.

                    Bilen står på Öland. Så ju närmare Öland/Kalmar, desto bättre. Men jag kan även sätta den på trailer om det finns tips om bra plåt/lackmänniskor på annat håll.

                    PM direkt till mig eller svar här. Tack på förhand, fortsatt skön bilsommar skall ni ha!

                      juni 28, 2010 kl. 17:24 #159753

                      Ja, om det inte blir billigare att fixa bilen i Polen så är det förstås ingen poäng med det. Och det var det jag tänkte undersöka.

                      Och jag kopierar Timos efterlysning:
                      Om någon vill ta sig an min V4 -68, som står i Malmö, så hör gärna av er till mig! Jag kan skicka bilder som visar hur bilen ser ut.

                      Tack och hej!

                        juni 29, 2010 kl. 08:15 #159773

                        arbete e ju fortfarande billigt i polen eller andra östländer bara man hittar rätt och känner ägaren.
                        MEN du skall ha egna delar samt målfärg med annars sätts det på det som finns där dvs med dålig kvalitet.

                        Ett svar en kompis fick :

                        Come back next year and we fix it. 🙂 🙂

                          juli 3, 2010 kl. 07:08 #159904

                          Det finns säkert några personer i Polen som kan göra jobbet på ett bra sätt och det finns självklart riktiga klantskallar i Sverige också men överlag är standarden lägre i Polen. Detta gäller framför allt även i byggbranschen. Många hus som byggs där skulle aldrig klara en slutbesiktning här. Detta betyder inte att dom är dumma eller så utan det beror snarare på att dom varit plågade av kommunism en längre period och det tar många år innan såret läker.
                          Det är något att tänka på innan man tror sej göra ett klipp.

                            juli 3, 2010 kl. 08:37 #159906

                            Hei,

                            I kan prøve at tage kontakt til Jacek ( alfafm@poczta.fm ) – han er med i den Polske SAAB klub og er med til at lave mange biler.
                            Jeg kender ikke personligt noget til arbejdet eller kvaliteten, men Jacek virker reel og ærlig.

                            Jacek skrev dette til mig på et tidspunkt:

                            All Saabs Sports replica on Blockets comes originally from Genek,(read Poland)
                            we have a great contact with swedish guys.
                            In Germany nobody can doing Saabs Sport cocpit and upholstery,the engine tuning ,etc,
                            I have bougt 3 Saabs from Germany – all was dramaticly bad restored,its true.
                            Good Saabs are only in Denmark,Sweden,(Norway is not in UE so tax are high),
                            sometimes are good Saab in Finlannd but not from Valmett,

                            Her er et par billeder fra Polen..


                              juli 3, 2010 kl. 10:28 #159909

                              Intresse verkar finnas av att renovera bil på hemmaplan. Adam ställer frågan här, ovan. Jag detsamma. Och har faktiskt fått svar, tack. Men farbröderna som varit igång på de berörda firmorna har fullt upp och verkar vilja pensionera sig ganska snart. Så frågan får hänga kvar, någon som vet någon? Gärna PM eller svar här 😀

                              De här firmornas stora försörjningsvolymer verkar annars komma via försäkringsbolagen. Och vi kan samtidigt se det ena realityprogrammet efter de andra i TV med snygga bilrenoveringar. Bilplåt- och lackfirmor som vill ha omväxling från försäkringsbolagen borde ju ha en fin möjlighet här.

                              De prisindikationer jag (trots allt, ”när det finns tid”) fått verkar ligga 40-60 % upp jmf jobben i öst. Men då får man säkert lägga till egen tid, transporter, resomkostnader för att få en riktig jämförelse för det östliga alternativet. Iaf betr priset. För en del har resorna österut dessutom medfört oro för både arbetets resultat och hur delarna tas omhand. Alltid, oavsett om det är här eller där, viktigt att ha bra referenser.

                              Så den som gillar att få gamla bilar att bli fina och få lön för det, gör er gärna hörda. Med det stora gammelbilsintresse som är kan det nog vara tajm för den inhemska renoveringsbranschen att ge sig tillkänna!

                                juli 3, 2010 kl. 19:34 #159917

                                Om man skiter i skatter och moms som skall betalas här i Sverige så finns det nog många som kan göra det bra och billigt i Sverige också

                                  juli 3, 2010 kl. 20:38 #159922

                                  Vi skall inte uppmana till olagligt beteende, men du kan ju alltid chansa och försöka få RO(s)T-avdrag. 😉

                                Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 20 totalt)
                                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.