Stötdämpare till 99?
Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / Stötdämpare till 99?
- Detta ämne har 7 svar, 7 deltagare, och uppdaterades senast 2003-10-23 23:56 av
fuling.
-
FörfattareInlägg
-
Jag skulle ha ett par stötdämpare fram till en 99T idag. Stegade in på Mekonomen och blev erbjuden ett par standarddämpare.
Nja, jag hade tänkt mig något lite vassare. Varpå den hjälpsamme reservdelskillen satte sig vid datorn, och efter en stund fann han sk ”folkracedämpare” för cirka 600 spänn stycket.
Nu till frågan, vad kännetecknar en folkracedämpare? Det finns säkert olika sättningar, men jag menar principiellt.
Stötdämparna skall givetvis anpassas till fjädrarna, men hur uppför sig en bil på tex kurvig landsväg? Returdämpning osv.
(Frågan kan lika gärna diskuteras på Sport & Rally.)
oktober 21, 2003 kl. 06:08 #71351Martin, en 99 turbo skall ha gula Bilstein dämpare som standard, nu går det tyvärr inte att få den ”sättningen” som fanns då. Jag kollade både med Bilstein i Tyskland samt med Forza i Alingsås som är agent för Bilstein i Sverige. Då fanns det andra dämpare att tillgå, om dom var mjukare eller ej vet jag inte. I mitt fall löste det sig, jag fick tag på en helt ny uppsättning i SAAB kartong. Sök på forumet efter dämpare, det finns säkert någon som ligger på en uppsättning.
Lycka till.MVH Michael
Hejsan Michael!
Jo, jag känner till det där med Bilstein och de går att få tag på bla hos http://www.khmotorsport.se (B46-0397) och http://www.lindberg-import.com/ (Rally racing).
Jag har en 1/2 uppsättning Bilstein liggande till min 99T-78.Men vad är det för karaktäristik i allmänhet på folkracedämpare? Är det rallystuk med jämkning för bana?
Hej!
Tittar man på en FR-bil så har de ju (oftast)sänkt dem så grönj**ligt att det inte kan vara mycket fjädringsväg kvar… Skulle gissa att en folkrace dämpare är rätt så hård, för att slippa åka på genomslagsgummit.
Nån som vet vad en stötdämparrenoveringsfirma tar för fixa upp fyra dämpare? Även vi 99 EMS-ägare vill ju ha våra Bilstein kvar!
oktober 21, 2003 kl. 10:14 #71355sellholm i köping kan ändra om så du får rätt sättning i dina dämpare.
mvh åkeoktober 21, 2003 kl. 11:11 #71356Angående att Mekonomen rekommenderar standarddämpare till 99T, så har jag för mig att det var något ”skumt” med detta redan i Saabs egna reservdelslistor…
Jag vill minnas att när jag skulle köpa nya bakdämpare hos Saab till min salig 99T i början av 90-talet så blev både jag och reservdelsmannen fundersamma eftersom det i hans listor angavs att bilen skulle ha samma dämpare som vanliga 99:or, medan EMS-erna hade ett annat detaljnummer för de gula Bilstein-dämparna.
Någon som vet mer om detta???PS Det blev ju gula Bilstein till bilen i alla fall
Tore Thunqvist
Martin:
Rally dämpare skulle jag inte ta pga att den mästa dämpningen ligger åt fel håll för asfalt åka. För det är väll det som gäller????
Mina faboriter är Koni. Stötdämparverkstaden(Stockholm/Söder) kan bygga Koni dämpare till 99.
Inte gratis men man trillar ej baklängse häller av priset per st.
Jag åker med renoverade Gula Koni Sport(ställbara) på 95 och dessa är godis
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

