Strul efter växellådsbyte.
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Strul efter växellådsbyte.
- Detta ämne har 8 svar, 4 deltagare, och uppdaterades senast 2013-09-15 11:11 av
puttputt91.
-
FörfattareInlägg
-
september 14, 2013 kl. 14:33 #7438
Hej..
Bytt växellåda i min 67a v4.
Förra lådan väsnades och växlar hoppade ur ibland.
Nu när allt är ihopmonterat och uppstartat så händer det inget när man lägger i någon växel. Inget dragläge och inga ljud annat än motorns tomgång. Säljaren sa att den var fullt fungerande, även frihjul.
Undrar om någon mer erfaren vet vad det kan vara?Mvh
Williamseptember 15, 2013 kl. 09:03 #59395Jaså hur vänder man frihjulet? Ska justera idag till o börja med..

Det har väl att göra med att frihjulet använder centrifugalkraftsprincipen. Snurrar det åt ”fel” håll så greppar det inte. Nu har jag inte kvar reparationshandboken, men det står där hur man ser vilken sida som ska vara vänd utåt. Jag lyckades trots det vända navet fel. Det borde fungera om man låser frihjulet, men jag kommer inte ihåg om det gjorde det för mig. Sen vill man ju ha frihjulet fungerande, för det är ju en del av bilens körglädje.september 15, 2013 kl. 10:59 #57652Har den ”nya” lådan varit isär, då? Framgår inte riktigt (eller så är det jag som är trög).
96 V4 1975 ”Bollen”
september 15, 2013 kl. 11:11 #59397Har justerat kopplingen fram och tillbaka tyvärr utan framgång..
Bra beskrivning av frihjulet. Får man lära sig hur det funkar.. Har prövat lägga i och ur frihjulet men det märks ingen skillnad då heller. Har inte tagit bort frihjulsanordningen förut, så då borde den väl vara rätt vänd hoppas jag.
Kanske är lådan som helt enkelt är trasig? -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
