Tips på svets?

Forum Övrigt Allmänt Tips på svets?

  • Detta ämne har 28 svar, 16 deltagare, och uppdaterades senast 2009-04-24 09:09 av .
Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 29 totalt)
  • Författare
    Inlägg
  • #19805
    emul
    Moderator

    Jag har hos föräldrarna 2 x 3-fas MIG men eftersom jag nu hamnat i Stockholm är det lite långt bort för fix.. Inte heller aktuellt att släpa hit 3-fas då det inte finns uttag och inte är lämpligt att ha gasflaska där.

    Har skaffat mig en nittifemma att pula med och det finns nåt hål i golv och lite annat smått. Jag har alltså börjat fundera på att skaffa mig en 230V-svets. Kan ju vara bra att ha….. 😉 :whistle:

    Mitt funderande har egentligen utmynnat i att detta är ett rimligt alternativ.

    http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=20599992

    Åsikter och / eller erfarenheter?

    Alternativ 2 är ju att någon i Stockholm har en sån eller liknande att låna ut till mig under en – två veckor.. 😀

    #137749
    soulmannen
    Deltagare

    har för mig att netto hade något liknande denna veckan för 400kr, är inte helt säker men jag fick någon reklam denna vecka med det erbjudandet.
    ska du inte använda den så mycket så hade det ju funkat.

    #137750
    soulmannen
    Deltagare

    hittade reklamen nu det är en pinnasvets som netto har för 499kr

    #137751
    emul
    Moderator

    Pinnsvets känns mest jobbigt, i mina ögon åtminstone, så jag tänker att jag är ute efter nåt mer lättanvänt och smidigare..

    #137760
    tommy m
    Deltagare

    Jula hade en med liknande prestanda som den du hittat på claes olsson i samma prisklass dessutom men som just nu säljs för 989 kr el liknande.

    #137762
    gindemo
    Deltagare
    Tommy M wrote:
    Jula hade en med liknande prestanda som den du hittat på claes olsson i samma prisklass dessutom men som just nu säljs för 989 kr el liknande.

    http://www.jula.se/e-Sales/esa/default.jsp?mainpage=ItemDetails.jsp&%40where.ItemID%40EQ=210005

    Fungerar det att svetsa med dessa svetsar, om man inte har allt för höga krav?

    #137765
    emul
    Moderator

    Hmm, detta är väl exakt samma som den jag hittat på Clas?
    http://www.jula.se/e-Sales/esa/default.jsp?mainpage=ItemDetails.jsp&%40where.ItemID%40EQ=210008

    Den du postar är ju inverter, dvs pinnsvets? Eller är det så att jag behöver en mera grundläggande lektion i svetstyper? =)

    EDIT: Det var det inte alls det, det var en annan jag tittade på som var inverter.. 😉

    Alltså..vad är det egentligen för väsentliga skillnader på den jag hittade och den du postade?

    #137766
    Per-Erik
    Deltagare

    den du hittat på claes ohlson är exakt en sån som jag har i garaget, perfekt för lite småreparationer, men kanske inte om man ska göra en massa… sådant som jag gör ibland, som lappa trösklar mm. fungerar alldeles ypperligt med den svetsen.

    #137767
    pettersson
    Deltagare

    Jag har blivit varnad för svetsning med flussfylld tråd, gasen som bildas ska enligt denna person vara ”dödligt giftig”. Hur är det med den saken falskt eller sant.
    /Roland

    #137782
    gagnefsbon
    Deltagare

    Jag köpte 1992 föregångaren till denna svets kallad MX101 på Clas ohlson. Jag har med hjäp av denna bytt trösklar, golv och skärmkanter på ca 15 bilar,varav tre renoverats till veteranbilsskick. För två år sedan byggde jag ett nytt flak med lämmat till bilsläp och använde denna svets. Svetsen fungerar fortfarande ypperligt även om handtaget nu är aningen slitet men härigenom har 30-40 kg svetstråd löpt. Ofta är billigt inte lika med bra men detta är ett undantag. Dessutom är den liten och behändig att bära med sig om man vill åka till någon annan och svetsa, bara att knöla in därbak på 96an.
    Nackdelen är att det kan vara svårt att få till snygga svetsar i plåt under 1mm då svetsen gärna vill bränna igenom detta på grund av få inställningsmöjligheter

    #137790
    emul
    Moderator

    Intressant att höra allas åsikter! Har letat lite och försökt ta reda på vad för giftig gas som skulle kunna bildas och inte hittat några säkra hållpunkter för det.

    Jag gillar också smidigheten, det är en av de större poängerna. Jag hade ju som sagt hellre använt min 3fas men det funkar ju inte nu.

    Jag lär köpa denna, eller då kanske den lite billigare reade på Jula. Måste bara försöka komma fram till vad den väsentliga skillnaden är!

    http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=20599992

    resp

    http://www.jula.se/e-Sales/esa/default.jsp?%40where.ItemID%40EQ=210005&mainpage=ItemDetails.jsp

    Får jag några åsikter om vad skillnaden är och poängen med ena vs andra blir jag inte ledsen!! Det enda jag ser är att det verkar vara justerbar trådhastighet på den billigare men inte den andra?

    #137792
    stefan
    Deltagare
    Pettersson wrote:
    Jag har blivit varnad för svetsning med flussfylld tråd, gasen som bildas ska enligt denna person vara ”dödligt giftig”. Hur är det med den saken falskt eller sant.
    /Roland

    det måste ju vara nys enligt min mening? självklart ska man inte andas in svetsrök oavsett men flussfylld tråd är ju jättevanligt inom grövre industri. Svetsar man med typ 4-5mm tråd så är det ju belagd tråd jämt och då borde man ha hört dylika varningssignaler för länge sen.

    #137796
    William
    Deltagare

    av de där två hade jag köpt den billigare, jag kan inte riktigt se varför den andra är dubbelt så dyr? Biltema har en som är prissatt mittemellan och verkar väldigt lik också.

    Nu är det bara en smidigt extrasvets du verkar vara ute efter, men till den som vill och kan lägga lite mer slantar kan jag (med min mycket knapphändiga svetserfarenhet) rekommendera en med fler inställningssteg på strömstyrkan, det underlättar j***t mycket i tunnplåt. de brukar då även ha möjlighet att köras med gas om så önskas vid senare tillfälle.

    Jag slog till på en Esab från Jula för några år sedan, den billigaste ”dyrsvetsen” för under 3000kr (verkar ha ersatts av en annan nu). Den är inget speciellt utan en vanlig 230V men har 7 strömsteg och steglös trådmatning. Jag har provat den med gas nu när jag fixat bakvagnen på V4an, annars kör jag med flusstråd som också funkar helt okej.

    Min garagekompis har en enklare svets och bränner igenom oftare och undviker helst plåt under 1mm vilket gör det jobbigare att forma plåten, men hans bil går genom besiktningen tillslut också. 🙂

    #137801
    emul
    Moderator

    Tack för mer svar!!

    Jag har ju precis som du verkar ha förstått en riktig också så det är ju just för smått skit. Jag är smärtsamt medveten om att det inte blir samma grej med en sånhär men det känns inte rimligt att lägga 3 gånger mer när jag har en riktig.

    Intressant ändå att höra åsikter. Det verkar ju bli lite mer omständigt och svårt med en billig variant men jag tror det får bli så denna gång. Ska försöka ringa Jula och se om de har den hemma eller om det bara är lockvara.. =)

    #137802
    pettersson
    Deltagare
    Stefan wrote:
    Pettersson wrote:
    Jag har blivit varnad för svetsning med flussfylld tråd, gasen som bildas ska enligt denna person vara ”dödligt giftig”. Hur är det med den saken falskt eller sant.
    /Roland

    det måste ju vara nys enligt min mening? självklart ska man inte andas in svetsrök oavsett men flussfylld tråd är ju jättevanligt inom grövre industri. Svetsar man med typ 4-5mm tråd så är det ju belagd tråd jämt och då borde man ha hört dylika varningssignaler för länge sen.

    Påståendet kommer från en försäljare av svetsutrustning. Tror inte heller att det kan vara farligare en att svetsa med pinnsvets, och det är ju inte någon hälsokur om gasutsug saknas.

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 29 totalt)
  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

Genom att fortsätta använda denna webbplats godkänner du användandet av kakor. mer information

Dina kakinställningar för denna webbplats är satt till "tillåt kakor" för att ge dig den bästa upplevelsen. Om du fortsätter använda webbplatsen utan att ändra dina inställningar för kakor eller om du klickar "Acceptera" nedan så samtycker du till detta.

Stäng