Troubleshooting og900S -90 Lucas
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Troubleshooting og900S -90 Lucas
- Detta ämne har 4 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2014-01-07 22:49 av
big nyz.
-
FörfattareInlägg
-
Kanske lika så bra att jag skapar en separat tråd om det här problemet istället för att skriva om det i projekttråden…
Bilen är en LTT -90 med Lucas. Trimmad med IC, lucaschip, öppet filter, 3″, APC och portad 2.,1-topp. Används som brukis och därmed körs ganska snällt. Tar en hel del olja men inte kylarvätska.
Problemet är alltså att min bil inte vill varken starta eller gå, efter att jag låtit den stå oanvänd en vecka. När jag kom hem från en resa startade jag och körde till butiken ett par kilometer bort, och när jag skulle hem igen var den stendöd.
Några gånger har jag fått igång den efter det, genom bogsering eller som vanligt med startmotorn. Men den går orent, bluddrar, vill dö, och är kraftlös. Den går också sämre och sämre då man kört en bit. Överlag bluddrar den så fort den belastas, men den har också ryckt.
Detta har jag gjort, utan resultat:
Bytt LMM till annan lucas-LMM
Bytt min 14.1-box till 14-box
Mätt upp tempgivare både kall och varm, fått rätt värden
Mätt upp tomgångsmotor och spjällägesgivare, fått rätt värden
Bytt stift hit och dit, förvärmt stift i annan motor
Bytt spole
Testat dra plus direkt till spolen
Kört startspray längs slangarna
Putsat fördelare
Testat plugga ur och i spridarna med motorn igång
Kopplat in bränsletrycksmätare, visar 3 bar
Oljan ser bra ut
Testat sätta olja i cylinderloppen
Dragit felkoder utan att bli klokare; en gång sa den LMM, som jag böt. Sedan sa den engine running lean, trots att stiften blev sotiga…Har säkert glömt något. Har hållit på med den i tre dagar nu och börjar så smått misströsta.
På tisdag får jag tändpulsförstärkare och möjligen fördelare från en 9000 -92 turbo. Hjälper inte det vet jag inte vad jag ska hitta på.
En sak som oroar mig är att motorn ibland hugger då man drar på startmotorn. Eftersom jag inte själv kan bedöma vad det är, filmade jag det:
http://www.youtube.com/watch?v=vpUw4QmDOGM&feature=youtu.be
Hoppas någon kan säga om det är något att oroa sig för!
Finns det något jag kan göra i väntan på tisdagen? Jag har ju hela helgen på mig än, och jag gillar inte känslan att inte kunna göra något åt det…
Mvh,
MathiasProblemet löst!
Det fanns en liten spricka i fördelarlocket som jag missat… Det är inte lätt då man är gröngöling 😳
Igår var jag på cirkelträning, och en kompis undrade om jag kollat fördelarlocket. Ja, sa jag, jag har putsat ur det flera gånger. Kolla om det finns några sprickor, sade han. Och banne mig om han inte hade rätt! Nu när jag visste vad jag skulle titta efter såg jag det direkt jag lossade locket. Det såg ut som en svart linje från mittpolen till ett av kontaktstiften ( vad de nu heter) till tändstiften, ungefär som ett blixtnedslag i miniatyr. Jag böt, och bilen gick prima.Så nu har jag en extra uppsättning LMM, styrbox, tändpulsförstärkare turbofördelare och tändkablar… Lucas. Jag antar att jag kommer att ha glädjhe av dem ännu 😆 .
Tack för hjälpen och god fortsättning!
Mvh,
Mathias -
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
