V4an startar inte…
Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / V4an startar inte…
- Detta ämne har 16 svar, 5 deltagare, och uppdaterades senast 2015-08-23 15:02 av
Mats73.
-
FörfattareInlägg
-
Hej,
Jag är ny som medlem och även nybliven V4 ägare.Bilen är en Veronagrön 73.a som jag köpte från ett dödsbo, den har gått 8200 mil, jättefin förutom att båda framskärmarna har rosthål över blinkersglasen.
Så jag behöver två nya skärmar till den eller hjälp av en duktig plåtis!Nu till det andra problemet. Bilen har rullat fram till maj/juni i år och jag hade igång den senast för 3 veckor sedan. Men nu startar den inte.
Startmotorn går runt, (har nyladdat batteri), bensin kommer fram till förgasaren, fick en rejäl dusch (-bra drag i bensinpumpen).
Men det kommer inga gnistor till tändstiften, inte heller från tändspolen, när jag provar mot jord.Vad kan vara fel? Kan brytarspetsarna oxidera igen på 3 veckor så att bilen inte startar? Kondensatorn? Tändspolen? Gillar inte bilen mig???
Tacksam för all hjälp.
Mvh
MatsSaab 9-5 NG 2.0 Biopower
Jaguar XJS 4.0 Convertible 1994
Ferguson 135 1975
juli 30, 2015 kl. 11:20 #377398En liten titt på brytare, rotor och fördelarlock är en bra början. Avståndet på brytaren skall vara 0,4 mm när den är fullt öppen.
Kontrollera anslutningarna på tändspolen så att de inte oxiderat eller sitter lösa. Sedan får du gå vidare till kablarna mellan tändspole och lock och tändkablarna.Lycka till!
/B
bengt@akesson-motorsport.se
Rapport från en misslyckad (start)operation:
Gjorde rent fördelarlock, rengjorde brytare med 400sandpapper på en tunn stålfil, tog bort oxid på kontakter till Tändspole.
Provstartade -ingen gnista, tändstiften fuktiga av bensin.Bytte till ny Tändspole, ingen skillnad. Upptäckte att tändspolen inte får kräm, dvs mätte på + kontakten.
Bytte tillbaka till originalspole, tog en kabel direkt från +pol batteri till + på tändspolen, motorn hostade till någon gång. Men inget mer hände vi upprepade startförsök med pauser. Bytte till ny Tändspole, ingen skillnad.
Vad kan vara fel? Ja, förutom mina bristande kunskaper i bilel…
Saab 9-5 NG 2.0 Biopower
Jaguar XJS 4.0 Convertible 1994
Ferguson 135 1975augusti 4, 2015 kl. 13:10 #377622Om du inte hade matning till tändspolen kan det mycket väl vara dålig kontakt på andra ställen också. Ta ut och rengör stiften och testa om du får ordentlig gnista på stiften nu. Om så, testa att jorda startmotorn direkt till batteriet. Om startmotorn får dålig kontakt och bara går lite för sakta, så lite att man inte märker det, kan det vara hopplöst att få motorn att tända.
96 V4 1975 ”Bollen”
Hej Janne,
Kollade upp ledningarna från tändningslåset och fann att den vita kabeln satt lite löst, antar att den är samma vita kabel som finner sin väg till + på tändspolen. Hur som helst så verkar nu spänning komma fram till tändspolen då tändningen är på, testlampan lyser när jag jordar den mot – på batteriet och + på tändspolen. Vad som verkar lite skumt är att testlampan även lyser då jag jordar den och sätter andra änden mot – på tändspolen (grön kabel som går till kondensatorn), så borde det väl inte vara????
Kan det vara kondensatorn som inte mår bra.
Prövar i morgon med att byta alla tändstift mot nya, byta kondensatorn, fördelade, rotor och till sist tändkablar.
Förstår allt mer hur Napoleon kände sig vid återtåget efter slaget vid Borodino?
Mvh
MatsSaab 9-5 NG 2.0 Biopower
Jaguar XJS 4.0 Convertible 1994
Ferguson 135 1975Uppdatering efter dagens felsökningar och allmänna irrfärder:
– Bytte först kondensatorn, ingen skillnad -fortfarande stendöd alternativt i djup sömn.
– Bytte sedan tändstift, rotor och fördelarlock, motorn startar, MEN går bara på tre cylindrar med emellanåt kraftiga baktändningar (på den fjärde cylindern?) så att det sjunger i avgassystemet.
Kände på alla tändkablarna, men intet hjälpte, bilen startar lätt MEN går bara på tre cylindrar. Byter alla tändkablar och brytarspetsar när jag är tillbaka på sommarstället om 2 veckor där bilen står. Tar även hjälp av den lokala motorgurun som lovat komma med stroboskop mm.Saab 9-5 NG 2.0 Biopower
Jaguar XJS 4.0 Convertible 1994
Ferguson 135 1975augusti 7, 2015 kl. 00:22 #377709Går den plötsligt inte på en cylinder så måste det nästan vara ett elfel. Bytte du till nya eller beg grejer? Leta upp cylindern den inte går på (plocka bort en tändkabel i taget så märker du när motorvarvet inte sjunker) och byt stift o kabel dit med en annan cylle. Flyttar sig felet är det ju stiftet eller kabeln, annars ligger felet nog i motorn.
96 V4 1975 ”Bollen”
Hej,
Jag bytte till nya grejjer. På kondensatorn stod det : ”MADE IN WEST GERMANY” -de måste ha tillverkat ett rejält förråd till V4orna.
Tyvärr snålade jag med att inte köpa nya tändkablar, men nu byts de och brytare om två helger.Visst är det märkligt att tändsystemet bara ger upp när bilen står oanvänd.
Vad rekommenderar ni för motor resp. växellådsolja, ska byta när motorn väl går som den ska….
Saab 9-5 NG 2.0 Biopower
Jaguar XJS 4.0 Convertible 1994
Ferguson 135 1975augusti 7, 2015 kl. 12:02 #377732Mycket kan hända när en bil står… Har varit med om fel som inte ska kunna inträffa, lika förbaskat har de gjort det…
96 V4 1975 ”Bollen”
augusti 7, 2015 kl. 12:06 #377733Motorolja brukar jag använda en vanlig mineral multigrade av någorlunda känt märke. Inbillar mig att bytesintervall för olja o filter soelar större roll.
För växellådan har klubben Quadralube.96 V4 1975 ”Bollen”
Här finns en suverän steg-för-steg-beskrivning av tändkontroll på V4.
>.<
https://saabklubben.se/saabfakta/saab-9596-tt-v4/reparation-modifiering-saab-9596/justera-tandning-v4-flintametoden/
Gåtans lösning….Först: Jag fick aldrig någon ”Den lille elektrikern” låda när jag var liten och min relation till el i allmänhet är ganska ansträngd.
Nu till gåtans lösning eller åtminstone en bra bit på vägen.
Bilen kallad ”Green Leader” fick nya NGK tändkablar i går, provstart, den går fortfarande på 2-3 cylindrar, funderade en mycket kort stund och skiftade därefter tändkablarna mellan cylindrarna på vänstersidan, är det 1 och 3 cylinder? Provstartade och kors i taket, GL går hur fint som helst på alla pannorna:-)
Någonstans på vägen av felsökningar har jag skiftat tändkablarna mellan två cylindrar. MEN det förklarar ju inte varför den var stendöd under sommaren, tills jag bytta fördelarlock och rotor -så jag misstänker att fördelarlocket var det som gett upp först. Ska nu byta brytarspetsarna också och få tändningen justerad av den lokala bilmekanikern.
Annars, framskärmarna är av och inlämnade för svetsning och lack, siktar på att rulla ut Green Leader till våren, en lättare Rallyfiering kommer att ske under vintern, med fina Marchal extraljus, original träratt, oljetrycksmätare, läderrem till huven inhandlad på SAAB museét mm. Tvåportsinsug och en Weber 36/28 ligger också på hyllan, men det blir ett senare projekt.
Tack för all hjälpen!!!
Saab 9-5 NG 2.0 Biopower
Jaguar XJS 4.0 Convertible 1994
Ferguson 135 1975Attachments:
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.

