värdering för dödsbo

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / värdering för dödsbo

  • Författare
    Inlägg
    • april 6, 2011 kl. 11:07 #23831

      Fråga:
      96V4 -72 Veronagrön, ej omlackad originalbil i mycket fint skick, såväl in- som utvändigt. MEN med följande fel: Vitryker rejält, troligen topplockspackningsbyte på gång. Lätt malande ljud från växellådan, samt gamla torra däck.
      Synpunkter på värde?

        april 6, 2011 kl. 11:42 #171545

        Hej

        Angående vitröken, har bilen stått länge kan det finnas mycket fukt i avgassystem. Det blir kondens och vitrök som ryker en ganska bra stund innan det blir varmt och torrt.

        En tanke bara.

        Mvh Daniel

          april 14, 2011 kl. 09:11 #171856

          En värdering på en (subjektiv) beskrivning är helt omöjligt. Visst blir den lättare om det finns bilder, men även då är det svårt för en bild kan dölja så mycket.

          Jag hade kontaktat klubben och sett om det finns någon MHRF-besiktningsman som kan göra en bedömning av bilen, dess skick och eventuellt pris. Dessa besiktningsmän kan modellen på sina fem fingrar och bör ha hygglig koll på värdet även om det till sist är köparens marknad.

            april 14, 2011 kl. 10:45 #171858

            Mattias

            Det finns inte i MHRF-besiktningsmännens arbets uppgifter att värdera bilar. Med det du skriver så kan en massa folk börja ringa dessa idiellt arbetande människor och vilja ha sina bilar värderade i tid & otid.

            För prisbild är det bara att kolla in Blocket för att se vad det begärs för fina bilar.

            På beskrivningen som Roger ger är det omöjligt att värdera bilen utan att ha sett den.

            /Fredrik

              april 14, 2011 kl. 11:23 #171860

              Roger,

              Bifoga några bilder så blir det lite lättare att ge en hint om pris. Blocket kan vara vanskligt som prisreferens för att man inte vet vad slutpriset faktiskt blev/blir.

              //Harald

                april 14, 2011 kl. 15:57 #171865

                Värde för dödsbo skall vara lågt, en v4 är rimligt med 1000 kr

                Magnus

                  april 15, 2011 kl. 07:31 #171873
                  cabmange wrote:
                  Värde för dödsbo skall vara lågt, en v4 är rimligt med 1000 kr

                  Magnus

                  Visst Magnus, det är måhända bruklig värdenivå vid bouteckning. Vid en sådan brukar ju dödsboets lösörevärde sättas mycket lågt.
                  Men Rogers fråga här gäller snarare bilens rimliga värde vid en försäljning.

                    april 15, 2011 kl. 07:53 #171874

                    Det beror hur man tolkar det, om man nämner dödsbo så uppfattar man det som värde som skall användas förbdödsbodeläägare och så, inte vad bilen är värd på marknaden.

                    Värdet på marknaden är precisvså högt du vill betala, är det 500 kr så fine lägg det värdet, vissa kanske värderar den till 50.000 helt upp till var och en.

                    Har ts ett förflutet med denna bil och minnen, visst så den värd mer för honom, för andra kanske bara en hygglig reservdeldbil.

                    Att få fram vad de rätta värdet är på ett publict forum är jag skeptisk till.

                    Magnus

                  • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.