Varvräknare Monte Carlo V4

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / Varvräknare Monte Carlo V4

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 34 totalt)
  • Författare
    Inlägg
    • oktober 8, 2003 kl. 19:43 #9890

      Undrar om nån vet om man möjligtvis kan konvertera en Monte carlo V4 räknare till att vissa rätt i en tvåtaktare…???

        oktober 9, 2003 kl. 05:42 #71169

        Tjena !
        Ja det går !!

        //Classe

          oktober 9, 2003 kl. 07:53 #71170

          Montera i en varvräknare från en V6, tex en 20M. Den passar både storleksmässigt och givarmässigt utan modifiering! För att mätartavlan ska se ut som i en Saab så kan man göra så här:

          Scanna in en originalmätartavla i datorn.
          Flytta siffrorna i på mätartavlan så att de passar V6:ans placering. Det här gör du i vilket enklare grafikprogram som helst.
          Skriv ut mätartavlan på plastfilm (OH-film).
          Färglägg detaljerna med en OH-penna.
          Klipp ut och montera plastfilmen på en bit plexiglas, klart eller mjölkvitt.
          Skruva fast mekaniken på tavlan och montera ihop hela mätaren.
          Klart!

            oktober 9, 2003 kl. 09:28 #71171

            Då verkar det vara bättre att skicka in den tikk KGK eller Instrument Jige för ombyggnation. Instrumenttavlorna är ju nästan identiska och kan man leva med att rödmarkeringen hamnar på felställe så kan de bygga om och trimma in instrumentet. Det är ju ingen större skillnad mellan ett fyrtaktsinstrument och ett tvåtakts dito. Det är ju bara pulsantalet per varv som skiljer.

            Det är enklare att hitta en 2T-varvräknare än en MC V4 dito i Sverige. Behöver man en V4:a mätare så kan man kolla på E-bay bland Sonett-annonserna. Samma mätare i MC V4 som i Sonett V4 och 96 deLuxe V4.

              oktober 9, 2003 kl. 10:48 #71172

              Hmm, är fortfarande övertygad om att detta går att göra med lite elektronik att montera på utsidan mätaren. Anser det onödigt att skruva sönder fungerande orginalprylar och bygga om, spara det till den dag inget annat funkar.
              Får väl sätta mig i labbet en kväll efter jobbet och bygga. Ser ju ut att finnas efterfrågan för en sån här lösning efter senaste tidens antal inlägg i detta ämne…

              /Dick.

                Anonym
                oktober 9, 2003 kl. 18:47 #71173

                Hadde Ford 20M varvreknare orginalt? Hur ser dem ut?

                //Stian

                  oktober 9, 2003 kl. 19:22 #71174

                  Självklart går det. Det handlar bara om att bygga en liten frekvensomvandlare. Tyvärr har jag inte tillräcklig kunskap för detaljarbetet, men förstår principen 🙂

                    oktober 9, 2003 kl. 21:52 #71175

                    Hej Dick !
                    Hör gärna av dej till mej igen, när du lött ihop nåt som funkar !!

                    ///Classe

                      oktober 10, 2003 kl. 06:40 #71176

                      Jasså du Classe, det uppstod ett behov av att använda den där varvräknaren iallafall efter den senaste tidens affärer?!?! Hahaha!
                      Nu står det alltså 2-2 i matchen varvräknare – bilar då… De flesta jag känner brukar ju komplettera BILEN med en varvräknare och inte tvärtom! :rolleyes:

                      Ok, jag ska ta en titt i elektroniklabbet, men hinner inte lova nåt förrän tidigast om två veckor.

                      /Dick.

                        oktober 10, 2003 kl. 20:01 #71177

                        Ja så det kan bli, kanske får bygga nåt typ av snabbkoppling mellan bilarna

                        //Classe

                          oktober 11, 2003 kl. 16:44 #71178

                          Vad gäller 20M så är det en sanning med modifikation. Ford var förtjust i att klämma in mycket visare i sina specialmodeller. Titta på Cortina GT så ser den ut som ett urmakarskyltfönster. Jag har hittat varvräknare hos Taunus 17M RS 2000, dvs en kupé med V6.

                            oktober 13, 2003 kl. 16:00 #71179

                            Verkar som varvraäknare var ett populärt ämne! tänkte sätta den i en V4 så ja bygger nog inte om den men det kunde ju va kul och veta. Om man sätter i den visar den bara 2000 för mycket då?

                              oktober 13, 2003 kl. 16:55 #71180

                              En varvis till 4cyl 4takt, som monteras i 3cyl 2takt, kommer att alltid visa 50% för högt varvtal. Procentuellt fel alltså, inte absolut fel.

                                oktober 13, 2003 kl. 19:08 #71181

                                Tjena! Blir det verkligen så mycket som 50% fel ?
                                Får nog ta och koppla in våran mattematiker på detta, herr fuling !!

                                //Classe

                                  oktober 13, 2003 kl. 20:17 #71182

                                  4-takt = två pulser per motorvarv
                                  2-takt = tre pulser per motorvarv
                                  Dvs 1,5 ggr mer indikation än vad som 4-takträknaren väntar sig.

                                Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 34 totalt)
                                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.