Vatten under mattan på förarsidan
- Detta ämne har 3 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2013-09-22 20:26 av .
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
Forum / Modellspecifika forum / OG900 / Vatten under mattan på förarsidan
Hej gott folk! Jag är ny här i klubben så jag tänkte börja med att säga hej: Hej!
Jag har en vacker 900 från 88′ som jag löpande rustar upp.
Nu har följande problem uppstått. När det regnar tar det sig in vatten och hamnar under mattan på förarsidan. Det riktigt plaskar om fötterna när man sitter och kör. Jag har plockat bort mattan och kollat så det inte är något rosthål men det såg fräscht ut.
Hur kommer vattnet in? och hur stoppar jag det från att komma in?
Glatt
//P
Det brukar vara någon av kabelgenomföringarna i torpedväggen som leder in vatten, ofta i samband med att bilen står parkerad i en viss lutning.
Kan även vara vindrutan.
Vik undan mattan och isolering och lys med ficklampa och granska genomföringarna i samband med regn. Oftast ser man var det är blött.
Har du även kollat under mattan i baksätet ?
Ganska vanligt med rosthål där 🙁
Jag har haft problem med sunkig list till förardörren. Ledde till en del vatten på golvet vid regn samt ett avrostat bromsrör vid tröskeln där.
En annan given felkälla är proppad avrinning till luftintaget. Till slut rinner det över och in i bilen och då blir det mycket! Kolla om det står vatten under gallret i huven.
Två mycket kloka råd, jag får börja undersöka er tips omgående!
Tack ska ni ha!
🙂
Innebär att innehållet endast är tillgängligt för medlemmarBli medlem