växel problem

Forum / Modellspecifika forum / 95/96 V4 / växel problem

  • Författare
    Inlägg
    • oktober 15, 2007 kl. 13:10 #16895

      hej ja kan inte få in backen på min v4! man ska ju dra ut den sen mot sej sedan neråt så det gör ja inte fel på om ni skulle tro det.problemet är att ja kan dra ut pinnen nästan så den lossar alltså ca:3-4cm? vad ska ja göra

        oktober 15, 2007 kl. 14:26 #113299

        Jag antar att du menar backspärren (pinnen som går att dra ut 3-4cm)? Motorn igång eller avstängd? Testa rulla en liten bit.. kanske kuggarna blockar varandra? :S

        MVH/christian

          oktober 15, 2007 kl. 19:36 #113308

          det går inte även om den är på.

            oktober 15, 2007 kl. 20:02 #113309

            Går övriga växlar i utan problem? Kanske är synkningen på backen!

            Saab 96 TT ´64, "Sportbulan"
            Saab 96 TT ´65 "PruttIngvar"
            Saab 99 GL ´83 "Tant Brun"
            Saab 900 Turbo cabriolet ´87 "TureTurbo"
            Saab 900i ´88 "Prins Charles"
            Saab 9-3 SC, 2.0t ´09

            Skämsbil:
            Renault Zoe ´22

            Kassör Svenska Saabklubben samt medlem i Bakrutans redaktion

              oktober 15, 2007 kl. 20:13 #113310

              Har detta kommit plötsligt? Kolla motorfästen isf, har hänt mig att motorn lutat omkull sig vilket leder till att växlar blir svåra/omöjliga att få i.

              /Krister K

                oktober 16, 2007 kl. 10:19 #113323

                alla utan backen går i. själv tror ja det är nått som har pajjat vid växelföraren

                  oktober 16, 2007 kl. 11:23 #113325

                  På en av mina Saabar, hade jag en gång ett bekymmer som verkar likna ditt. Någonting i leden där växelspaken fäster mot axeln bredvid rattstången hade givit upp, så spaken gick att dra ut åtskilliga centimeter. Skulle man ha i backen, fick man dra ut spaken ungefär så mycket som man trodde skulle bli lagom och sedan lirka i växeln.

                  För att slippa detta krångel, bytte jag helt enkelt ut växelspaken och dess axel. Vill minnas att det bara var att lossa axeln nere vid knutarna i motorrummet (passa på att byta konpinnen om dess gängor börjar bli dåliga) och sedan lossa ringmuttern som håller den upp vid rattlagerbocken.

                  Har du backspärren kvar, måste du lossa den också från växelaxeln (en rund metallcylinder som sitter på splines over axeln i höjd med tändlåset). Du måste förstås lägga ur backen innan, eventuellt också lägga i en annan växel för att få klämskruvarna på cylindern åt rätt håll.

                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.