Vinande växellåda 93b
Forum / Modellspecifika forum / 92/93 / Vinande växellåda 93b
Forum / Modellspecifika forum / 92/93 / Vinande växellåda 93b
- Detta ämne har 5 svar, 3 deltagare, och uppdaterades senast 2024-12-12 22:43 av rally.
-
FörfattareInlägg
-
december 7, 2024 at 10:32 #519099
Har i höstas reggat in och besiktigat min gamla 93b som stått massor av år.
Nu är det så att i farter av 70-80 så är det ett vinande ljud från växellådan. Har läst att det kan vara bakre pinjonglagret. Är det något man kan byta själv, och isåfall hur? Eller bör jag leta reda på en annan låda? Både den och bilen funkar jättebra i övrigt.
Mvh William
december 8, 2024 at 16:48 #519107Hej William. Det finns en risk att lager och drev på övre axeln har rostat då bilen har stått länge. Inget ovanligt fenomen. I övrigt krävs det både växellådsjigg samt en hel del specialverktyg för renovering av lådan. Det finns ett antal personer som renoverar lådor i landet. Hälsningar Göran.
1 användare tackade författaren för det här inlägget.
december 9, 2024 at 11:59 #519118Det är nog lika bra som du skrev att renovera lådan när man ändå ska göra något åt den.
Har läst lite i en service handbok som jag hittade igen. Verkar vara flera sidor med special grejer att hålla reda på. Mycket går väl att bygga själv, som växellådsfixturen. Om man utgår från lådans mått. Är nog inte värt arbetet, men samtidigt är det kul att lösa saker själv också. Så får klura ett tag..
Attachments:
december 9, 2024 at 16:13 #519122Hej. Var i vårt avlånga land håller du hus? Har en jigg som jag kan avvara. Har även en bror som renoverar lådor. Hälsningar Göran.
december 11, 2024 at 17:49 #519151Hej, håller hus strax norr om Hudiksvall. Är intresserad av en växellådsjigg. Eller någon som kan renovera lådan. Är även intresserad av en annan 3 växlad låda att ha i så länge, så bilen inte riskerar att bli ståendes för länge, för jag tycker det är härligt att få köra den äntligen. Mvh William
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.