Virus på forumet?
- Detta ämne har 14 svar, 12 deltagare, och uppdaterades senast 2011-09-13 18:10 av
s-o.d.
-
FörfattareInlägg
-
juli 26, 2011 kl. 15:18 #4545
Har fått ett flertal PM angående en 99t som skall vara till salu. Ser inte ens att PM:en är skickade till mig men jag har fått dem iallafall.
Ngn mer som upplevt detta?
Japp.
Jag får också PM från folk som är adresserade till andra och inte till mig.
Edit: Med tanke på de PM som nu trillat in är det minst två till som är drabbade och fått PM som inte var till dem. Jag har fått deras svar till denna person./Martin
Stolt ägare till 1360 kilo kärlek.
Om ni kollar noga i mottagarfältet så är, förrutom den tänkta mottagaren, även adresslistan ”alla registrerade användare” där vilket förklarar att alla fått PM:et och och de som svarat på det har klickat på ”svara alla mottagare”, varpå alla på hela forumet har fått dessa meddelanden också 🙂
Så jag tror inte det är nåt virus, å vi får va glada att PM:et inte innehöll nåt pinsamt

Jag besvarade detta PM och i skickat står det att det är skickat till ”NN” (den ursprungliga avsändaren)
Men nu när det börjat dyka upp fler PM så ser jag mitt svar i den meddelandehistoriken, ska jag tolka detta som att mitt svar också skickas till alla? Eller visas det bara så hos mig?
Det tycker jag isåfall är synnerligen o-bra om man tror sig skicka till en person och det går till alla som fått det ursprungliga PM:et. Jag har inte tryck ”svara alla mottagare”
juli 26, 2011 kl. 17:16 #30210SVARA INTE PÅ MEDDELANDET! Om du gör det så sprids det ytterligare.
/B
bengt@akesson-motorsport.se
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
