Däckdimensioner
Forum / Modellspecifika forum / NG900/OG9-3 / Däckdimensioner
- Detta ämne har 12 svar, 10 deltagare, och uppdaterades senast 2012-03-29 09:17 av
johanlw.
-
FörfattareInlägg
-
Nu är det så att jag har en uppsättning fälgar med däck på som har dimensionen 195/65 R15 och undrar om jag får ha dom på min saab 900 -94.
Har kollat lite på google men allt jag hittar är 195/60 R15 och har kommit den den slutsatsen att jag inte får ha 195/65 på bilen.
Så nu undrar jag bara om jag har rätt i att jag INTE får köra med mina 195/65 däck.Tack på förhand.
Jag har tidigare i vinter ringt transportstyrelsen och frågat vad som gäller beträffande däck. I registreringsbeviset står orginaldäckdimensionen. Du får ha andra dimensioner, under följande villkor:
Däckdimensioner
Man får ha andra däckdimensioner än de angivna under följande villkor:
– Rullomkretsen är densamma
– Hjulen inte sticker ut utanför karossen
– Hjulen inte tar i kaross, upphängning, styrning eller något annat.Belastningsindex (load index)
Kravet är att däcken klarar av bilens totalvikt. För den som inter orkar räkna så kan man alltid ta ett däck som har minst det angivna belastningsindexet och vara säker på att det är OK.
Om man ska räkna på det, då är det inte så enkelt som att ta bilens totalvikt och dividera på fyra för att få belastningen per däck, utan man måste ta hänsyn till viktens fördelning på fram- och bakaxel vid maxbelastning – detta ska stå i bilens instruktionsbok (som jag inte har framför mig för tillfället).Hastighetsindex
Kravet är att däcken är byggda för minst bilens tekniska maxhastighet (står också i registreringsbeviset om bilen är tillräckligt modern). Det finns ett undantag, och det är för vinterdäck. Där räcker det med att klara minst hastighetsindex Q (160 km/h).Körbarhet
Biilens vägegenskaper får ej försämras.Länk till wikipedia om däckkoder
En 900 -94 är som du säger byggd för däckdimensionerna 195/60R15 (står även i regbeviset). 195/65R15 innebär att däcken är 2cm större i diameter samt har en 3% större rullomkrets. Det innebär att din hastighetsmätare kommer att visa 3% för låg hastighet, men om 2 centimeter extra gör att däcken slår i tror jag inte. Men jag vågar inte garantera något!
Turbo4 skrev
Eller så letar du upp fordonspärmen i bilens hanskfack sen så öppnar du den och letar fram Instruktionsboken. Där står det vilka däckdimentioner som passar till din bil. Enklare än så blir det inte.
En mycket god ide. skall göra detta 🙂
Annars så är det tydligen fritt val så länge dom inte går emot något eller sticker utanför skärmen. Men vad räknas med att däcken ”sticker utanför?”
april 12, 2011 kl. 20:21 #183642Bra fråga mina 235/35/18 Sticker ut med 5mm spacers på nerekanten av skärmen med ej över delen av skärmen. har inte blivit stoppad för detta.
För att inte få fel värden på bl.a hastighetsmäter och färddator, samt undvika risk för kontakt mellan däck och kaross/chassi bör man tänka efter mer än 1 gång innan man skaffar nåt som ej funkar på bilen.
Rätt dimensioner är, enligt min bok ja hade;
185/65-15 på 5,5″/ET49 fälg
195/60-15 på 6″/ET49 fälg.
205/50-16 på 6,5″/ET49 fälg.
215/40-17 på vissa modeller. 17X6,5″, ej 17X7″ som 9-5. Lite lägre ET.juni 22, 2011 kl. 08:39 #185488har två uppsättningar däck, 225-45-17 och 235-45-17 och det är inga större problem att åka på.
ända som kan vara om du har fel omkrets på däcket är att hastighetsbätaren kan visa fel.
innan ja skaffa uppsättningarna med 17 tummare åkte jag på 205-50-15 vilket är för små hjul för 900ng/9-3og mätaren visade 10 över hastigheten ja höll.
De här modellerna är tillräckligt gamla för att inte vara ”helbilsgodkända” med en viss typ av däcksdimension.
Alltså är det ingen risk att gå så här lite utanför rekommenderade värden.
Jag kör själv på 195/65 både på sommar- och vinterdäcken.
-det ser snyggare ut – bygger bättre i hjulhusen
-teoretiskt sett ger det en smula bättre komfort (högre profil)
-billigare däck, då detta är en mycket vanligare dimension är 195/60-M-
-
FörfattareInlägg
- Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.
