-83 GL orkeslös

Forum / Modellspecifika forum / 90/99 / -83 GL orkeslös

Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 27 totalt)
  • Författare
    Inlägg
    • oktober 28, 2025 kl. 13:03 #524476

      Så var det dags med mitt första inlägg på forumet. Köpte nyligen en finfin 99a från -83, tänkt som sommarbil och ett bra nybörjar-projekt.

      IMG_5903

      Körde den hem från säljaren, men hade lite problem med att den vid nedväxling fick motorstopp. I uppförsbacke samt hastigheter över 80 km/h känner man att den blir orkeslös. Skulle säga att de sista 50% på gaspedalen är oanvändbart, den går dock riktigt piggt i lägre hastigheter och på lägre växel. Har bytt tändstift, förgasarmembran och fyllt på med olja i förgasaren. Justerat upp tomgången, därefter är problemet med motorstopp borta, men den är fortfarande trött. Alla stift tänder och alla cylindrar får bränsle. Kanske bränslenålen som är dålig?

      Hittade hur som helst gamla kromade stötfångare som var fräscha, så de ska slängas på också..

      IMG_6060
      IMG_6071

        oktober 28, 2025 kl. 15:18 #524480

        Hej och välkommen till forumet. Först ska sägas att hundrahästars förgasarmotor är inte så snabb, i synnerhet inte på femmans växel. En gissning är att man har skruvat för att få ner koloxidhalten till besiktningen och då skruvat ner lite väl mycket. (En annan lite mer långsökt möjlighet, som jag faktiskt har råkat ut för själv på en Saab 90, är att isoleringsmaterial från ljuddämparen lossnat och hindrar avgasflödet). Lycka till med bilen. Mvh Bengt

          oktober 28, 2025 kl. 19:09 #524487

          Hej 83:orna har ju brytarstyrt tändsystem där brytarna ska vara rätt justerade liksom tändtidpunkten. Dessutom finns en vakuumdosa för lastkännande tändningsreglering. Kolla att slangar och dosa är tät samt att tändningen står rätt och följer varvtal och belastning rätt. En liten varning utan att skrämmas. Fram till -83 satt en dålig kedjesträckare till kamkedjan. De flesta är nog ombyggda men är miltalet lågt kan den gamla vara kvar

            oktober 28, 2025 kl. 19:24 #524488

            Tack för input. Den besiktades precis innan köpet, med CO 2,6. Jag ska prova justera upp det en smula, men det ligger ju ganska bra under gränsvärdet. Ska passa på att byta fördelare, tändkablar och rotor också.


            @bengt
            ; jag förväntar mig inte världens kraftigaste bil, men jämför jag med 96an som jag kört tidigare kändes den piggare. Man får riktigt kämpa för att komma över 90 i min 99a!

              oktober 28, 2025 kl. 19:50 #524490

              Hej!

              Det mesta är sagt här redan. Två ytterligare tips. Kolla så att bränsleledningen fram till pump är hel (utan torrsprickor). Vidare kolla så att inga bitar av gummibussningar kring vakuum anslutningar kommit in i insuget – ventilerna.

              Mvh

              Adam

               

              Mvh Adam Zdunek
              SAAB 99L 1973 2D Veronagrön
              SAAB 900S 1991 3D Talladegaröd
              SAAB 99GLi 1981 2D Blåmetallic

                oktober 28, 2025 kl. 21:30 #524505

                2,6% CO är lågt och ännu värre om nålen är sliten. Då kan den gå rejält snålt vid högre varvtal

                1 användare tackade författaren för det här inlägget.
                  december 1, 2025 kl. 15:07 #525129

                  Jag skulle vilja påstå att 2.6 i CO är ett vettigt värde, om allt annat är i ordning borde bilen gå bra med denna CO-halt. Är nålen/munstucket slitet får bilen mer bensin och CO-värdet blir högre.

                    december 1, 2025 kl. 18:38 #525131

                    Hej!

                    Tillåtet är som vi vet 4.5%. Mitten i skalan är 2.25%. Så 2.6% är på den feta sidan om ”medel”.

                    Allt är dock relativt. Talar vi om bilar utan avgasrening så kan man komma bra lågt i CO-halt med en 99a med K-jet utan att bilen känns trött. Nu senast kvalade min GLi in på 0.2% i protokollet.

                    Det är bra mycket lättare om man vet hur ens bil är när den är ”frisk”. Då behövs det små avsteg och man märker att nått är inte som det ska. Här är det frågan om en införskaffad 99a. Dvs ingen fast referenspunkt. Av det som framkommer i tråden får jag känsla av att ”tröttheten” är markant och onormal.

                    Från mina 99-erfarenheter (52-år med en 2.0L 95 hk motor med 4-växlar.)

                    1) Förutsätter vi att bränslesidan är som den ska kan tändningsinställning och förställning inverka på om vi uppfattar bilen att vara trött. Tändningsförställningen går på  undertrycket i insuget om den är mekanisk. Ett läckage (tjuvsug) påverkar direkt. På 99GL M83 är det väl brytalös tändning. Frågan är om den ordnar förställningen elektroniskt eller mekaniskt.

                    Vid rätt tändning är responsen snabb, vid snabb måttlig spjällöppning. Vid förgasare finns tendenser till en eftersläpning jämfört med friska insprutare.

                    2) Det finns flera kända ställen där tjuvsug kan uppstå. Bussningen på ventilkåpan och gummibussningen på insugningsröret är kända ställen. Även små saker kan påverka. På M83 är väl oljepåfyllning via oljestickan (stort rött lock). Locket måste täta.

                    Generellt är alla gummidetaljer och gummitätningar suspekta efter 10-år. (gi kvaliteen förbättrades med åren hos SAAB)

                    Vidare rekommenderas ett kompressionstest. Det är inte fel att ha en referens.

                    Det är också av intresse att observera tändstiftens färg och avgasrörets färg.

                    När motorn är varmkörd kan man observera vad som händer när man gasar upp med spjället och sedan släpper det och låter någon observera avgasröret. Det ska inte komma någon (blå) rök. Man kan hålla en hand i avgasströmmen och lukta på handen. Tändstiftens färg (landsvägskörning) ljus-mjölkchoklad, torra. På liknande sätt avgasröret. Om jag inte har fel för mig så vittnar ljusare färg om snål bränsle-luftblandninng och mörkare om fet blandning. Små svarta oljefläckar i handen liksom bränd olje doft är inget bra.

                    Slutligen behövs  det väldigt lite anliggning av bromsarna för att vi ska uppfatta bilen som trött. Vid besiktningen snurrade hjulen fritt. Man märker  även en liten anliggning genom värmeutveckling i fälgarna (handpåläggning).

                    Vi hade en 900GLi -84 från hösten 1983 till 1996. Det var alltså en B201 H-typ motor med K-jet insprut och en 5-växlad låda (118hk). Den bilen var inte trött. En 99a -83 har 100hk. Med orginal primärväxel skall inte den bilen vara trött. De där 18 hästarna är inte hela världen. På 900GLi hände det att handbromsaxeln i bromsoket kärvade på vintrarna med anliggning som följd.

                    Adam

                    Mvh Adam Zdunek
                    SAAB 99L 1973 2D Veronagrön
                    SAAB 900S 1991 3D Talladegaröd
                    SAAB 99GLi 1981 2D Blåmetallic

                      december 2, 2025 kl. 10:06 #525152

                      Hej

                      Om jag inte minns helt fel så kom brytarlöst tändsystem på 1984-års modell.

                      Har för mig att brytarspetsarna byttes på service på 1983-års modell.

                      Det syns på utsidan och på fördelaren om det är med eller utan brytarspetsar.

                      Med brytare=en kabel

                      Brytarlöst=3 kablar med ”riktig” kontakt

                      Hälsningar

                      Bernt

                        december 2, 2025 kl. 15:00 #525180

                        Hej

                        Om jag inte minns helt fel så kom brytarlöst tändsystem på 1984-års modell.

                        Har för mig att brytarspetsarna byttes på service på 1983-års modell.

                        Det syns på utsidan och på fördelaren om det är med eller utan brytarspetsar.

                        Med brytare=en kabel

                        Brytarlöst=3 kablar med ”riktig” kontakt

                        Hälsningar

                        Bernt

                        Detta är korrekt, brytarlöst på åttifyrorna. 🙂

                          december 2, 2025 kl. 15:29 #525181

                          Hej!

                          Således kan det vara mankemang med den mekaniska tändförställningen i den aktuella 99GL M83 som yttrar sig som ”trötthet”.

                          Rekommenderas att kolla upp vaccuumslangen mellan insugningsröret och vaccuumklockan på tändfördelaren.  Även vaccuumklockan bör kontrolleras. Antingen sitter slangen påsatt på ett litet rör på insugningsröret (strax framför förgasarens packning? om jag minns rätt) eller finns där en gummibussning och en plastinsats med ett påstick. I det fallet är det värt att kolla gummibussningen.  Funktionen av tändförställningen bör fastställas.  Har glömt men en stroboskoplampa vill jag minnas ska till. Ett bra tillfälle att putsa fram skalan på svänghjulet.

                          Adam

                          Mvh Adam Zdunek
                          SAAB 99L 1973 2D Veronagrön
                          SAAB 900S 1991 3D Talladegaröd
                          SAAB 99GLi 1981 2D Blåmetallic

                            december 5, 2025 kl. 09:13 #525240

                            Tack för input, i helgen fortsätter felsökningen. Den har gått ca 30k mil, så jag utgår från att det är bytt till brytarlöst. Bromsarna renoverades av tidigare ägare innan köpet, jag får kolla så det inte är något som ligger emot.
                            Tack för tipsen om vakum-läck, ska kolla det.

                             

                            och visst blir den tjusig med kromade stötfångare? 🙂

                             

                              december 5, 2025 kl. 20:05 #525248

                              Hej!

                              Ett par kommentarer:

                              1.  30k mil:  Det är en gångsträcka efter vilken mycket kan hända och vanligtvis droppar in.  Om jag begränsar mig till motorn så är det inte ovanligt att  kamkedjan är sliten och spännaren inte mycket har att ge. Jag skulle också börja kolla hur mycket olja den tar på ett serviceintervall.  Våran 900GLi -84 klarade sig på typ 6-8dl på 1000 mil vid 30k mil (hålla på MAX). (Den hade gått på OK-Q8 helsyntet typ 10-W40 köpt via FMK). Testen med uppgasning och släppning av gasspjället avslöjar om  ventilstyrningarna är slitna.

                              Vanligen blir inte en B201 H-typ motor trött av att ha gått 30 k mil utan att det finns en mer specifik anledning.

                              Kamkejdjans slitage kan inledningsvis lyssnas fram utan att montera av ventilkåpan. Gasa upp och släpp gasen. Lyssna efter slammer vid kamkedjan. Detta kommer av att kedjan börjar ”wobbla” ett litet tag. Om det låter misstänkt. Ta av ventilkåpan och dra i kedjan uppe på toppen av kamaxeldrevet. Spännarstatus mäts (på B201 B-typ motor) med en stållinjal mot spännaren och läses av på kanten av topplockets sarg. Mått finns i VHB.  Rekommenderas att kamkedjans kondition hålls under uppsikt.

                              Om jag lägger till växellådan så byttes nog pinjonglagren innan 20k mil på våran 900GLi -84.

                              2.  Angående uppgraderat till brytarlöst.  Det brytarlösa systemet som SAAB monterade på M84 var Hallgivarbaserat.  På 99an satt tändförstärkaren vid sidan av värme-paketet på ”hyllan” på höger sida. Tändförstärkaren är ett ganska tunnt chip som sitter monterat på en trapetsformad kylplåt i aluminium med en kontakthandske med 7-stift. Sen finns det 3-parts brytalösa uppgraderingar. SSKR säljer en variant har jag noterat.

                              3. Vaccuum läckage. De är ofta förekommande. Kolla även bränsleslangens status. Sprickor kan göra att bränslepumpen inte kan leverera det bränsle som den är tänkt att leverera. Om där finns ett bränslefilter på 99M83 byt det. (Kolla blås rent ev byt även luftfiltret.)

                              Någon mycket enklare bil att hantera än 99an finns inte. Generellt finns tillträde till det mesta. Det finns några få bultar som är UNC.

                              Bästa Adventshälsningar

                              Adam

                              Mvh Adam Zdunek
                              SAAB 99L 1973 2D Veronagrön
                              SAAB 900S 1991 3D Talladegaröd
                              SAAB 99GLi 1981 2D Blåmetallic

                                december 6, 2025 kl. 20:37 #525253

                                Hej. Många råd men jag tycker ett missas som har avgörande inverkan på orken nämligen täandinställningen samt att vakuum och centrifugalregleringen av densamma fungerar. Lycka till!

                                  december 7, 2025 kl. 12:53 #525258

                                  Tack för alla svar och engagemanget. Bytt allt i tändningsväg samt bränslenål. Letat efter vakuumläck men samtliga slangar ser fräscha ut. Efter detta har den tuffat på bra och slutat hosta, som den gjorde förr.

                                  Nu ska jag bara städa lite i elsystemet och limma nytt tyg i innertaket, så är den redo för sommaren 2026!

                                Visar 15 inlägg - 1 till 15 (av 27 totalt)
                                • Du måste vara inloggad för att svara på detta ämne.